Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 1. Lisabella
  emzirme_puf_noktalari.jpg

  Anne olmanın, bir kadının hormon değerlerini alt üst ettiği de bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Her ne kadar sözüm ona 40 gün denilen (ama aslında çok fazla süren) lohusalık hallerinin bitimi ve emzirme sürecinin sonlanmasıyla bu değerler büyük ölçüde normale dönse de, anne olmak bir kadının vücudunda bazı kalıcı değişikliklere sebep oluyor kesin.

  Bunların bir kısmı hamileyken gerçekleşiyor. Hamileyken kadının beyninin küçüldüğü artık biliniyor. Sebebi her ne kadar kesin olarak tespit edilmemişse ve küçülme oranı kaynaktan kaynağa değişse de, yüzde 3 ila yüzde 5 arasında gerçekleşen bu değişim hamile kadının unutkanlıklarının arkasında yatan sebep olarak görülüyor. Her ne kadar hamileliğin sonlanmasıyla birlikte beynin tekrardan eski haline döndüğü bilinse de bu sefer uykusuzluk devreye girerek anne kişisinin unutkanlığına ve şaşkınlığına yeni bir boyut katıyor.

  Unutkanlık ve şaşkınlık, anneliğin kadına hediyeliklerinin sadece bir kısmı. Bir de denge bozukluğu durumu var ki, oranı kadından kadına değişmekle birlikte, hemen her anne bundan nasibini alıyor.

  Bu denge bozukluğunun kadının beyninde mi, kalbinde mi gerçekleştiğini bilemiyorum. Ancak kendi kişisel tecrübelerime ve etrafında yaşadıklarıma dayanarak söyleyebilirim ki, anne kişileri biraz dengesiz insanlar aslında. Şöyle örnekleyeyim:

  Bakıcıyı kıskanma sendromu: Günümüz koşullarında birçok anne, özellikle de çalışan anneler, çocuklarını bakıcı desteğiyle büyütmektedir. Hatta annelerin en büyük dertlerinin başında güvenebilecekleri bir bakıcı bulmak gelir. Annenin çocuğunu rahatlıkla teslim edebileceği, gözü arkada kalmadan işe gidebileceği, arada sırada çocuğu bırakıp belki kocasıyla, belki arkadaşlarıyla nefes almaya çıkabileceği birini bulmak kolay iş değildir. Kimi anne ilk denemesinde böyle birini bulur; kimisi uzun, sancılı süreçler sonunda rahata erer.

  İyi bir bakıcı bulunduğunda ise annenin hayatı değişir. İşine daha rahat gitmekte, çocuğunun evde iyi bakıldığını bilmektedir. Hele de çocuk bakıcıyı seviyor, onunla vakit geçirmeyi seviyor, anne giderken arkasından ağlamıyorsa annenin keyfine diyecek yoktur. Ama o da ne?! Anne bu sefer hiç beklemediği bir durumla karşı karşıyadır: Bakıcısını kıskanmaktadır! Anne ister istemeye istemeye işe gidiyor olsun, ister arkadaşlarıyla gezmeye çıkıyor olsun, çocuğunu bir şekilde arkada bırakmakta ve görünen o ki çocuğu bu durumdan hiç şikâyetçi olmamaktadır.


  Makaleyi Paylaş

  Nevreste bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.