Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Aşırı Stresin Vücutta Neden Olduğu Hastalıklar

bagisiklik_sisteminin_zayiflamasi.jpg
Yoğun iş ve sosyal hayatın etkisi ile stres günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Peki aşırı stresin vücutta neden olduğu hastalıklar...
Yazar Puanı:
4.5/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Yoğun iş ve sosyal hayatın etkisi ile stres günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Peki aşırı stresin vücutta neden olduğu hastalıklar nelerdir? Sağlık açısından önemli sorunlara ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olan stres hakkında bilmeniz gerekenler var.

  Stres günümüzde yaşanılan en büyük sorunlardan biridir. Hızlı hayat akışı iş ve özel hayatın etkisi ile yaşadığınız stres vücudunuzda önemli sorunlara neden olabilir. Sizin için stresin yol açtığı rahatsızlıkları sıraladık.

  cilt_hastaliklari.jpg

  Cilt Hastalıkları

  Solgun bir ten ve aniden ortaya çıkan sivilcelerin nedeni yaşadığınız stresli günler olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar psikolojik baskı altında hisseden kişilerde daha fazla cilt sorunu görüldüğünü kanıtlamıştır.

  hizli_kilo_degisimi.jpg

  Hızlı Kilo Değişimi

  Stres vücuttaki hormonları harekete geçirir ve metabolizma hızını arttırır. Stres altında olduğunuz zamanlarda kilo vermeye yatkın olursunuz. Diğer etkisi ise artan hormonlar ile daha fazla yemek yeme isteği ortaya çıkar. Bunun nedeni ise vücudun mutluluk hormonuna olan ihtiyacıdır.

  bagisiklik_sisteminin_zayiflamasi.jpg

  Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

  Stres, iltihabı baskılayabilen kortizol üretimine neden olur. Bununla birlikte, bir kişi kronik stres yaşıyorsa, bağışıklık sistemi kortizole karşı daha az hassas hale gelir ve bu da daha ciddi hastalıklara da neden olabilir. Vücut hastalanmaya yatkın bir hale gelir. Sık sık hastalanmanızın nedeni stres olabilir.

  sindirim_sistemi_sorunlari.jpg

  Sindirim Sistemi Sorunları

  Herhangi bir fiziksel sorun olmaması rağmen devamlı mide ağrıları yaşıyorsanız nedeni stres olabilir. Stres sindirim sisteminizde hassasiyete neden olabilir.

  odaklanma_zorlasabilir.jpg

  Odaklanma Zorlaşabilir

  Uzun zamandır stres altında olan kişilerin verilen işleri daha uzun sürede bitirebildiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Stres altındayken beyin tam fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanabilir.

  sac_dokulmesi_yasanir.jpg

  Saç Dökülmesi Yaşanır


  Stres doğrudan hormonlar üzerinde etkilidir. Gündelik hayatınızda yaşadığınız stres yoğun saç dökülmesine ve kelliğe neden olabilir.

  bas_agrisi.jpg

  Baş Ağrısı

  Baş ağrısının önemli nedenlerinden biri de duygusal strestir. Ev hayatınızdaki stres siz baş ağrısı olarak dönebilir. Kullanılan ağrı kesici ilaçlar genellikle bu durumda işe yaramaz. Bunu engellemek için sakin bir hayat sürmeye çalışmalısınız.

  cinsel_isteksizlik.jpg

  Cinsel İsteksizlik


  Duygusal stres yaşayan kişilerde libido düşer ve cinsel isteksizlik gelişir. Kendinize zaman ayırmak ve stresli ortamlardan uzak durmak siz bu konuda yardımcı olabilir.

  uyku_sorunlari.jpg

  Uyku Sorunları


  Uyku sorunlarının temelindeki en büyük etken strestir. Devam eden stres durumlarında uykusuzluk artar. Dinlenemeyen vücut sabah yorgun uyanır ve güne stresle başlamış olur.

  kalp_damar_hastaliklari.jpg

  Kalp Damar Hastalıkları

  Kalp krizi ya da kalp damarlarında tıkanıklık oluşmasının nedenlerinden biri de kısa süre içinde yaşanan aşırı stres durumudur. Kalp sağlığınızın korunması için stresten uzak durmaya çalışın. Bunu tek başınıza başaramıyorsanız uzman yardımı alabilirsiniz.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!