Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Aylara Göre Bebek Beslenmesi

upload_2017-12-29_14-43-35.png
Kullanıcı Puanı:
3.75/5,
  1. BenNese
    Bebeğinizin gelişimi ile ilgili bilmeniz gereken başlıca konuları öğrenmek için aylara göre bebek beslenmesi yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz!

Bebeğiniz karnınızdayken besin ihtiyaçlarını kordon bağıyla yani plasenta ile sizden karşılar. Doğduktan sonra plasentanın görevi sona erer ve bebeğiniz ilk 6 aya kadar yine sizden emdiği sütle beslenir. Ancak 6. aydan itibaren bebeğinizin gelişiminde ek besinlere ihtiyaç vardır. Bu süreçte bebeğiniz hem sizi emmeye devam eder hem de farklı besin gruplarıyla tanışır. Şimdi birlikte bebeğinizin aylara göre nasıl beslendiğini gösteren detayları görelim.

Aylara Göre Bebek Beslenmesi

0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz ilk 0-4 aylık dönemde sadece sizin sütünüzle beslenmeli. Mecbur kalmadıkça ek besin verilmemesi gerekir. Ek besinler ancak sütünüz gelmiyorsa ve bebeğiniz için yeterli değilse verilmeli. Bunun dışında bebeğiniz her ağladığında ve acıktığında anne sütü vermelisiniz. Bu dönemde ek besine geçildiğinde bebeğinizin sindirim sistemi henüz gelişmediğinden sindirim ve gaz problemleri yaşanabilir.

4-6 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bu dönemde bebeğiniz anne sütüne devam ediyorsa kesmeyin. Ancak bebeğiniz emmiyorsa ya da sütünüz yeterli gelmiyorsa anne sütüne devam özelliğinde olan mamaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca pirinç unuyla hazırlayacağınız mamanın içine devam maması ekleyerek kaşık maması olarak da bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz. Bebekler bu dönemde yeni yeni yutma işlemini öğrenmeye başladıkları için çok katı olmamasına özen gösterin.

cicibebe_580x320.jpg

6-8 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Eğer bebeğiniz 6-8 ay arasındayken anne sütünü emmeye devam ediyorsa emmeye devam etsin. Bunun dışında bu dönemden itibaren bebeklerde artık ek besinlere geçilebilir. Bebeğinize 6-8 ay arasında sebze çorbaları ve meyve püreleri, taze yoğurt, kaşık mamaları yedirmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca bu dönemde bebeğinizin keyifle yiyeceği besinler arasında Eti Cicibebe ile yapacağınız kaşık mamaları yer alıyor. Bebekler için besleyici bir vitamin ve mineral deposu olan Eti Cicibebe bisküvilerini 6.aydan sonra gönül rahatlığıyla bebeğinize verebilirsiniz.

8-10 Ay Arası Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz bu dönemden itibaren ek besinlere alışmış hale gelir. Hazırlayacağınız meyve ve sebze pürelerini daha kolay şekilde yiyebilir, hatta tarhana ve şehriye gibi unlu çorbaları da kolaylıkla tüketebilir. Anne sütü veya devam maması aynı şekilde verilmeye devam edilir. Bu dönemde bebeğinize ayrıca tam tahıllı muhallebi, yumurta sarısı ve peynir yedirmeye başlayabilirsiniz.

10-12 Ay Arası Bebek Beslenmesi

10-12 aylık bir bebeğiniz varsa, günlük tükettiği anne sütü veya devam maması miktarı en az 300 ml. olmalıdır. Bebeğinize artık evde pişirdiğiniz yemeklerden biraz verebilirsiniz. Suyunun yanında yemeklerin ezilerek verilmesi bebeğiniz için faydalı olur. Özellikle haşlanmış besinleri ezerek vermelisiniz. Bunların dışında taze meyve ve sebze pürelerini, taze yoğurdu ve devam mamalarını da öğünlerinden eksik etmeyin.

Makaleyi Paylaş

minaaaako, Kereminin Annesi, AcedaA ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
  1. -Sakura-
    Bebeğe bisküvi verin mi yazıyor ben mi yanlış okuyorum :halay:tey tey tey
    1. dantegibi
      şaşırmış onlar sen dikkate alma :)
      -Sakura- bunu beğendi.
  2. turkanelif
    ahh birde o püreleri yiyecek iştahları olsa :110:
  3. minikyolculuk
    Evde yapılabilir ve sağlıklı tarifleri burada yazıyorum bebekler için. Okumak isteyenleri beklerim.
      jeanneCdarc bunu beğendi.
  4. meselafulyaolsunmu
    Eti cici bebe yerine bebeginize evde kendiniz buskivi yapın..ayrica pirinc unu ile yapilan mama mi??? nasil tavsiyer bunlar.Bu icerikleri yazan nasil anne? ya da anne mi hic sanmiyorum.
      gokyuzundekiturna bunu beğendi.
  5. jeanneCdarc
    Çok yazık para kazanmak için bebek sağlığı beslenmesi adı altında, anneleri bilinçlendirmek yerine, bebeklere hiç bir faydası olmayan hatta ileride bir çok soruna yol açabilecek çöp yiyeceklein reklamı yapılıyor...Bugün şekerin, paketli gıdaların zararlarından her yerde bahsedilirken ikisini de barındıran, bebek beslenmesinde asla yeri olmaması gereken ürünler tavsiye ediliyor....lütfen kanmayalım daha bilinçli ve dikkatli olalım...
      dantegibi, -Sakura- ve Blackberry34 bunu beğendi.
  6. Badeaslan
    küçük bir yeğenim var cici bebe bisküvisine bayılıyor
    1. Tembel Koala
      Sadece onlar mı, biz de :)
    2. hilali_yigidim
      bu yasimda hala cekmece duruyor haha canim cekti hatta suan
    3. dantegibi
      yazık bize ya organik olmayan şeyler hep
  7. hilali_yigidim
    cok iyi gercekten benim yavrum dada 2,5 aylik ama olsun bilincli olmak gerekir bunlari hep not aldim uyguluyacagim insallah
    benim bebegim anne sütü ve aptamil pre kullaniyorum emyirmek 2 3 saatimi aldigi icin geceleri ve misafir geldiginde aptamil pre veriyorum
    doktorumuz diyorki 1 damla bile anne sütü aliyorsa o bebeginize cok iyi gelir
    LÜTFEN ANNELER az sütüm gelmiyor diye dusunmeyin verin doymazsa aptamil pre verirsiniz ne kadar verirseniz anne sütü o kadar yavrunuz icin iyi
    1. Önceki cevapları gör...
    2. hilali_yigidim
      aynen 1 ay erken dogdu pasam :))
    3. Tembel Koala
      Oooy sabırsız ya :)
      Allah analı babalı büyütsün
      hilali_yigidim bunu beğendi.
    4. hilali_yigidim
      tesekkürler Allah herkesin evladlarini anali babali büyütsün hayirli evladlar olsunlar insallah vatana millet ailene <3 <3
  8. berkcag
    bebeğime ,2 yaşında mamayı bırakma aşamasında ,cici bebe kullandım süte katarak. ama eti değil, ülker kullanmıştım. biberonu temizlemek sorun oluyordu maalesef çünkü margarin gibi donup yapışıyor biberona bu büsküviler
  9. Tembel Koala
    Keşke eskiler de bilinçli olsa, zamanında bu tür şeyler yapsalar. Bir tanıdığımın kızına 2 ayına girmemiş daha, bal/ pekmez, nutella tuttular neymiş sağlıklıymış, iştahı açılırmış bilmem ne. Ben bunu gördüm ellerinden aldım çocuğu, su içirdim, yavrucak biberonu bitirdi nasıl susadıysa artık :mad:
  10. melek_tutuncu
    buğday ekmeğinin için tüm yemeklere eklenebilir, hem tok tutuyor hemde faydalı
    çorba içmek istemiyorsa eğer yine aynı method kullanılabilir

ek olarak bebeğe yumurta verirken 2 kez düşünün, çoğu bebeğin alerjisi oluyor
    Yazınız gayet başarılı tebrik ederim
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.