Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Böbreklerin sağlıklı çalışmadığını gösteren işaretler

sirt_bel_agrisi_bobrek.jpg
Devamlı sırt ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler ile ortaya çıkan böbreklerin sağlıklı çalışmadığınız gösteren işaretler nelerdir? Kendinizde fark...
Yazar Puanı:
4.5/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Devamlı sırt ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler ile ortaya çıkan böbreklerin sağlıklı çalışmadığınız gösteren işaretler nelerdir? Kendinizde fark edebileceğiniz o belirtileri sıraladık.

  Böbrek hastalıklarının birçoğu ilk dönemde vücutta belirtiler vermeye başlar. Vücut sağlığınızı koruyabilmek için dikkatli olmalı ve bu belirtileri hemen fark edebilmeniz gerekir. Böbrek hastalıklarının en önemli belirtileri nelerdir?

  Böbreklerin sağlıklı çalışmadığını gösteren işaretler

  uyku_bozuklugu.jpg


  Uyku Bozukluğu

  Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında, toksinlerin idrar yoluyla vücudundan çıkıp kanında kalamayacağı anlamına gelir. Artan toksin seviyesi uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Kronik böbrek hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar.

  bas_agrisi_ve_yorgunluk.jpg

  Baş Ağrısı ve Yorgunluk

  Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücudumuzda bulunan D vitaminini, güçlü kemikleri korumak ve Eritropoietin (EPO) adlı bir hormon üretmek için çalışırlar. Bu hormon, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Böbrekler düzgün çalışmadığında daha az EPO üretirler. Kırmızı kan hücrelerinin azalması (oksijen taşıyan hücreler), kaslarınızın ve beyninizin hızlı yorgunluğuna neden olur.

  kuru_ve_kasinan_deri.jpg

  Kuru ve Kaşınan Deri

  Kuru ve kaşıntılı deri yeterli su olmadığının ilk işaretçisidir. Böbrek hastalarında sık rastlanan vitamin ve mineral eksikliğinde ciltte kuruluk yaratabilir.

  kotu_agiz_kokusu.jpg

  Kötü Ağız Kokusu

  Sağlıklı çalışmayan böbrekler vücutta toksin birikmesine neden olabilir. Dil renginde değişme, kötü ağız kokusu buna ek olarak ortaya çıkabilir.

  nefes_darligi.jpg

  Nefes Darlığı

  Böbrek hastalığı ile nefes darlığı yaşanıyor arasındaki ilişkilidir. Bunun temel iki nedeni vardır. Birincisi, böbrekler düzgün çalışmadığında, vücuttaki ekstra sıvı akciğerlere girer. İkincisi, anemi vücudunuzu oksijenden yoksun bırakır ve bu nefes darlığı ile sonuçlanır.

  vucutta_sislik_olusmasi.jpg

  Vücutta Şişlik Oluşması

  Sağlıklı çalışmayan böbrekler yeterli suyu süzemez. Bu nedenler su vücutta dolaşır. Kalp sağlığı açısından sorun oluşturabilir. Tuz tüketimini sınırlandırmanız gerekebilir.

  sirt_bel_agrisi_bobrek.jpg

  Sırt ve Bel Ağrısı

  Böbrek yetmezliğine bağlı sırt ağrısı, kusma, yüksek vücut ısısı ve sık idrara çıkma eşlik eder. Normal sırt ağrısı böbreklerle hiçbir korelasyon göstermez. Ağrı aniden olur, ateş yoktur. Sırt ağrısı yaşıyorsanız ve ağrı kesici haplar etkisiz ise, kısa süre içinde doktorunuza başvurun.

  goz_sismesi_bobrekden_mi.jpg

  Göz Şişmesi

  Böbreklerinizin filtre sisteminin hasar gördüğüne ilişkin erken bir belirtidir. Göz çevresindeki şişlik, böbreklerinizin idrar içine çok miktarda protein sızdırması ve vücuda dağıtılması ile açıklanabilir.

  yuksek_tansiyon_ve_bobrek_hastaligi.jpg

  Yüksek Tansiyon

  Dolaşım sisteminiz ve böbrekleriniz birbirine bağlıdır. Böbreklerin atık ve akışkanları kandan filtreleyen küçük nefronları vardır. Kan damarları hasar görürse kanınızı filtreleyen nefronlar yeterli oksijen ve besleyici madde almazlar. Bu nedenle yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin önemli sonuçlarından biridir.

  idrar_degisiklikleri_bobrek.jpg

  İdrar Değişiklikleri


  Gecede 4 defadan fazla idrara yapmak, idrar renginde koyulaşma ya da kan olması, idrarın köpüklü olması önemli böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olabilir.

  Makaleyi Paylaş

  bezdum ve mugellas bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. mugellas
  Su tüketemiyo'rum ben midemi bulandırıyor bu aralar limonlu su içmeye başladım cilte kuruluk oluyor hali ile.böbrek hastası değilim olan varsa şimdiden geçmiş olsun paylaşım için teşekkürler