Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
  1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Boş Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Anlaşılır? Boş Gebelik Neden Olur ?

Bos_Gebelik_Neden_Olur_Belirtileri.jpg
Hamile olduğunu öğrendikten sonra hemen doktora gidilmesi ve gerekli muayeneleri yapılması gerekir. Boş gebelik nedir? Belirtileri nelerdir? Ne...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
  1. Editor
    Hamile olduğunu öğrendikten sonra hemen doktora gidilmesi ve gerekli muayeneleri yapılması gerekir. Boş gebelik nedir? Belirtileri nelerdir? Ne zaman anlaşılır? Hamile kadınlar için üzücü bir durum olan boş gebelik hakkında bilmeniz gerekenler var.

Hamilelik testi olumlu sonuç verdikten sonra bebek hazırlıklarına başlayan aileler için üzücü bir son olan boş gebelik hakkında önemli bilgileri sıraladık.

Boş Gebelik Nedir?

Hamilelik belirtilerinin gerçekleşmesi ve adet kanamasının olmaması ile yapılan gebelik testlerinde olumlu sonuç çıkar. Ancak boş gebeliklerde plesentanın içi boştur. İsminden de anlaşılacağı gibi gebelik kesesinin içinde bebek bulunmaz. Adet kanamaları düzensiz olan kadınlarda yumurtlamanın sonradan gerçekleşmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Bos_Gebelik_Nedir_Hamilelik.jpg

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk haftalarındaki tüm belirtiler sağlıklı hamilelik ile aynıdır. Kandaki hamilelik hormonları artış gösterir. Anne adayı adet olmaz. Hamileliğin ilk aylarında yaşanılan kasılma ve kramplar bu dönemde gözlemlenebilir.

Boş Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Plesantanın içinde bebek olmadığı için ultrason muayenesinde kalp atışı olmaz. Bebek görülmez. 8. ile 12. haftalar arasında yapılan muayenede ortaya çıkar. Bu durumda doktor tarafından boş gebelik teşhisi konulur. Normal şartlarda doğal düşük ile sonuçlanan boş gebelikte gerekli durumlarda cerrahi müdahale uygulanır.

Bos_Gebelik_Nasil_Anlasilir.jpeg

Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebeliğin oluşum nedenleri kromozomlarla alakalı bir durum değildir. Tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Tekrarlayan durumlarda ise özel testler yapılması gerekir. Anne ve babanın arasındaki yaş farkının boş gebelik üzerinde etkili olduğu düşünülüyor.

Boş Gebelik Kadınlar Kulübü için Tıklayın !
    Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum Tıklayın !

Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
  1. Rojda121
    Merhaba arkadşalar ben 6 haftalık gebeyim doktora gittim kontrole muayene etti utrasyon ile baktı bisi goremedi sadece kese gözüküyor bebek gözükmüyor haftaya gel bakalım tekrar dedi bazen bos gebelikte oldugu oluyor cocuk gozukmeden bisi diyemeyiz dedi cok üzülüyorum kan artışım felan çok iyi sizce bos gebelik mi ?
    1. Pitircik81
      Benim artışları düzenli olmadığı halde on haftalık hamileyim. Kese varsa bekle en az on gün ben on gün bekledim çok zor bi süreç allah yardımcın olsun
      melegim3606 bunu beğendi.
    2. senaaanur
      sonuc ne oldu merak ettim
  2. Pitircik81
    Suna benim dr umuda bundan supheleniyir.kan degerlerim düzenli artmadı iki kat şeklinde.Suna 6.haftaadayiz Haftaya gideceğim eğer kalp atışı yok ise kürtaj yapacak ve çok korkuyorum
    1. Rojda121
      Sizin sonuc noldu acaba
      duysal51 ve Pitircik81 bunu beğendi.
    2. Pitircik81
      Bence bebek gelecek sanada.kese göründükten sonra en az on gün bekle oyke git dr a.sakin erken gitme benimde altı haftada kese vardı boştu ama sonra işler degisti
      duysal51 bunu beğendi.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.