Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bu Hastalıklar Ciltte Sinyal Veriyor!

akne_sivilce.jpg
Sağlık sorunlarının en önemli belirtileri fark edilmede deride kendisini belli edebiliyor. Bu hastalıklar ciltte sinyal veriyor! Cildinizde oluşan...
Yazar Puanı:
4.5/5,
 1. Editor
  Cilt iç organların çalışma sisteminin dışarı yansıyan yüzüdür. Mat ve sorunlu bir cilt vücut sisteminde istenmeyen çalışma sisteminin habercisi olabilir. Vücutta oluşan en yaygın cilt problemlerini sıraladık.

  koyu_lekeler.jpg

  Koyu Lekeler

  Cildinizde aniden ortaya çıkan koyu renkli lekeler adrenal yetmezlik veya Addison hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu hastalığı olan insanlar kas ve eklem ağrısı hissedebilir. İştah kaybı oluşabilir. Düşük kan basıncı ve düşük kan şekeri gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

  beyaz_lekeler.jpg

  Beyaz Lekeler

  Cildin pigmentasyonunu kaybettiği hastalıklara vitiligo denir. Melanosit olarak adlandırılan hücreler vücudun bağışıklık sistemi tarafından öldürülür ve cildin beyaza dönüşmesine neden olur. Hücreler artık pigment oluşturmazlar. Vitiligo böbrek yetmezliğinin bir sonucu olabilir.

  dokuntuler.jpg

  Döküntüler

  Derinizdeki ani kızarıklıklar, vücudunuzda bir sorun olduğunu gösterir. Gıda, ev kimyasalları, tıbbi ilaçlar veya bulaşıcı bir hastalığın belirtileri olabilir.

  odem.jpg

  Ödem

  Vücudunuzda uzun süredir devam eden ödem varsa, bu hipotiroidi belirtisi olabilir. Bu durum, tiroit bezi yeterli miktarda hormon üretmediğinde ortaya çıkar. Kuru cilt, saç dökülmesi, çabuk kırılan tırnaklar gibi belirtileri vardır.

  benler.jpg

  Artan Benler

  Benlerin deride görünmesinin birçok nedeni vardır. Temel neden ise genetiktir. Ailedeki doğum lekeleri sizde de ortaya çıkabilir. Diğer nedenler aşırı ultraviyole ışınlara maruz kalma veya hormon dengesizliği olabilir. Aniden artan ve acı veren benleriniz varsa kısa süre içinde doktora başvurmalısınız.

  akne_sivilce.jpg

  Sivilceler

  Ciltte kir ve yağ birikimi, hormonel dengesizlikler, sindirim sistemi sorunları en önemli nedenleri arasında yer alır.

  pul_pul_dokulme.jpg

  Pul Pul Dökülme

  Dökülme nedenleri bir vitamin eksikliği, hormon dengesizliği, alerjik reaksiyon, sedef hastalığı olabilir. Döküntüler şiddetli ise doktora başvurmanız gerekir.

  asiri_terleme.jpg

  Aşırı Terleme

  Normalin üzerindeki terlemeler hormonel dengesizlik belirtisi olabilir. Tedavi edilmezse farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!