Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Burun Tıkanıklığını Hemen Geçirecek Yöntemler

burun_tikanikligi_hemen_gecirme (2).jpg
Dolmuş sinüsler son derece rahatsız edicidir ve günlük hayatı etkiler. Burun tıkanıklığını hemen geçirecek yöntemler nelerdir?
Yazar Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Burun tıkanıklığından kolayca kurtulmanızı sağlayacak yöntemleri paylaşıyoruz.

  Sinüzit, alerji ya da grip gibi enfeksiyonlardan dolayı tıkanan burun günlük hayatınızı etkiler. Baş ve göz ağrılarına neden olabilir. Doğru yöntemler ile burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. İşte basitçe uygulayabileceğiniz yöntemler.

  burun_tikanikligi_hemen_gecirme (1).jpg

  Kaşların Arasına Masaj

  Kaşlarınızın tam ortasına hafifçe birkaç dakika masaj yapabilirsiniz. Sert masaj daha fazla baş ağrısına neden olabilir dikkatli olun. Bu mukoza tabakasının kurumasını engeller.

  burun_tikanikligi_hemen_gecirme (2).jpg

  Burun Sinüslerine Masaj

  1-2 dakika boyunca burnunuzun kanatlarına dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu masaj daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

  burun_tikanikligi_hemen_gecirme (3).jpg

  Burun ve Dudak Aranıza Masaj

  2-3 dakika boyunca yumuşak hareketlerle üst dudak ve burnunuz arasındaki noktaya masaj yapın. Dudak bölgesine uygulanan masaj burun şişliğini de önüne geçmiş olur.

  burun_tikanikligi_hemen_gecirme (4).jpg

  Havayı Nemlendirin

  Bulunduğunuz ortamın nem oranı % 40'dan az olduğunda burunda kuruma olması normaldir. Özellikle hasta olduğunuz dönemlerde ortamın neminde dikkat edin. Kış aylarında kalorifer peteklerinin üzerine bir kase su bıraktığınızda kurumayı engellemiş olursunuz.

  burun_tikanikligi_hemen_gecirme (5).jpg

  Burnunuzu Isıtın

  Sıcak bir havluyu burnunuzda birkaç dakika beklettiğinizde yumuşamaya neden olur ve sinüslerin kurumasını engellemiş olursunuz. Kullanacağınız havlunun cildinizi yakmayacak sıcaklıkta olması gerekiyor.

  burun_tikanikligi_hemen_gecirme (6).jpg

  Burun Akıntısının Nedeni Alerji İse Egzersiz Yapın

  Kalp atış hızınız yeterince arttığında ve vücudunuz ısınacağı için burun mukusu akışkan hale gelir ve rahatlama sağlar. Alerjik rinit ile baş edebilmek için 15 dakikalık fiziksel aktivite yeterlidir.

  Makaleyi Paylaş

  oflumete bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!