Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çikolata Sağlık ve Gençlik İksiri Olabilir ! Çikolata Faydaları

cikolatanin_faydalari.png
Çikolatanın yüksek kalori değeri ve şeker içeri sağlık açısından sakıncalıdır ancak bilinmeyen birçok faydası da bulunur. Çikolata sağlık ve...
Yazar Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Çikolatanın yüksek kalori değeri ve şeker içeri sağlık açısından sakıncalıdır ancak bilinmeyen birçok faydası da bulunur. Çikolata sağlık ve gençlik iksiri olabilir. Düzenli olarak az miktarda çikolata tükettiğinizde vücudunuzda nasıl değişimler olur?

  Çikolata vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve antioksidan bakımından zengin besinler arasında yer alır. Çikolatanın kalitesini üretim aşamasında kullanılan yağ ve üretim teknikleri belirler. Tatlı yemek için çikolata tercih eden insanlar bu besini dikkatli ve az miktarda tükettiğinde kilo kontrolü sağlayabilir. Stresi azaltma etkisine sahiptir.

  Sağlıklı çikolata tüketmek istiyorsanız koyu renkli olan bitter çeşidini tercih edebilirsiniz. Sütlü çikolatanın içinde daha fazla yapay tatlandırıcı ve yağ bulunur.

  Çikolatanın Faydaları

  Vitamin ve Mineraller İçerir

  Bitter çikolatada bakır, magnezyum, manganez ve demir bol miktarda bulunur. Bu mineraller kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin korunmasını sağlar ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

  Antioksidan Bakımından Zengindir


  Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallere zarar vermeye karşı koruyan bileşiklerdir. Bedeninizde biriken atıkların vücuttan çıkarılmasını kolaylaştırır. Çikolata meyve ve sebzeler kadar faydalı bir antioksidan değildir ancak kakao bitkisinden üretilir ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir.

  Bitter çikolata antioksidan bakımından zengindir ancak sütlü çikolata üretilirken bu özelliğini kaybeder. Bitter çikolatanın antioksidan özelliği korunmuş olur.

  cikolatanin_bilinmeyen_faydalari.jpeg

  Kan Basıncını Dengeler

  Yüksek kan basıncı tedavi edilmezse tansiyon, kalp hastalıkları ve felç gibi sorunlara neden olur. Çikolata bu hastalıkların oluşma ihtimalinizi düşürmenizi sağlayabilir. Bir parçadan fazla tüketmemelisiniz.

  Öksürük Tedavisinde Kullanılır

  heobromine, öksürük tedavisinde yararlı bir bileşiktir. Öksürmeye teşvik eden sinir hareketini engeller. Theobromine bitter çikolatada bulunan bir maddedir. Öksürüğü kesin olarak ortadan kaldırdığına yönelik kanıt yoktur ancak etkisi olduğu düşünülüyor.

  bitter_cikolata_faydalari.jpg

  Bitter Çikolata Diyabetten Koruyabilir


  Araştırmalar, bitter çikolatanın kısa vadede insülin duyarlılığını artırdığını gösteriyor. Bitter çikolatanın sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır ancak dikkatli tüketmeniz gerekir. Diyabet hastalarının çikolatadan uzak durması gerektiğini unutmayın.

  kakao_faydalari.jpg

  Kakao Beyni Korur


  Bitter çikolata tüketmenin beyindeki kan akışını hızlandırdığı görülmüştür. Bu durum beynin aktif çalışmasına yardımcı olur ve odaklanmayı arttırır. Hafıza kaybı ve bilişsel fonksiyon bozukluklarının önüne geçer.

  Makaleyi Paylaş

  pttli bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Esra Bilgin
  Ben hastadiyim