Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

cocuk_gelisimi.jpg
Dünyaya geldiği andan itibaren en değerli varlığını olan çocuklarınızın eğitiminde nelere dikkat etmeniz gerekir? Çocuk yetiştirmenin altın...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Dünyaya geldiği andan itibaren en değerli varlığını olan çocuklarınızın eğitiminde nelere dikkat etmeniz gerekir? Çocuk yetiştirmenin altın kuralları nelerdir? Her anne ve babanın bilmesi gerekenleri sıraladık.

  Çocukların eğitim süreçleri doğduklarında başlar. İlk eğitimin verildiği, karakter yapısının belirlendiği ve alışkanlıkların kazandırıldığı çocukluk sürecinde nelere dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuzun sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için bu önerileri dikkate alabilirsiniz.

  cocuk_yetistirme.jpg

  Çocuk Büyütürken Bilmeniz Gereken Püf Noktaları

  Dinleyin

  Çocuğunuzun sizinle aynı düşüncede olmasını ya da yetişkin bir birey gibi düşünebilmesini beklememelisiniz. Size anlatmak istediklerini onu susturmadan dinlemeye özen gösterin. Böylece çocuk kendisini daha rahat ifade edebilecektir.

  Aşırı Korumacılıktan Uzak Durun

  Çocuğunuz sizin için dünyadaki en özel insan olabilir ancak onun sosyal ya da okul hayatını etkileyecek korumacı davranışlardan kaçınmalısınız. Bu durum çocuğun uzun vade de özgüvensiz ve çevresine bağımlı olmasına neden olabilir.

  Takdir Edin

  Çocuğun başarılarını takdir etmek kendisine olan güven duygusunun gelişmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun her konuda başarılı olmasını beklemeden onu sadece çaba gösterdiği için tebrik edebilirsiniz.

  Güvenin

  Çocuğunuza devamlı şüphe ile yaklaşmayın. Size anlattıklarını dinlerken ona güvendiğinizi gösteren davranışlarda bulunun. Bunu sözlü olarak ve davranışlarınızla ifade edin.

  Kıyaslamayın

  Çocuklarda özgüvensiz ve saldırgan davranışların temelinde başka çocuklar ile kıyaslama yer alabilir. Kardeşler ya da kuzenler arasında sıkça yapılan kıyaslamalar çocuk psikolojini etkiyen önemli kavramlardan biridir.

  Kesinlikle Şiddet Uygulamayın


  Çocuğunuza fiziksel ve psikolojik olarak kesinlikle şiddet uygulamayın. Unutulması zor olan fiziksel şiddet çocuğunuzun kalbinde derin yaralar açabilir. Size karşı içinde büyük bir öfke birikmesi ile sonuçlanabilir.

  Özür Dilemeyi Öğrenin


  Yanlış bir cümle ya da hatalı bir davranışınız olduğunda ondan özür dileyin. Bu ona verdiğiniz değeri gösteren küçük ama önemli bir adımdır. Çocukların ailelerin davranışlarını örnek aldığını unutmayın.

  Cesaretlendirin


  Çocuğunuzu okul ya da sosyal hayatında cesaretlendirin. Henüz tecrübesiz ve korunmasız olan çocuk için ailesinin desteklemesi önemlidir. Onu başarılı olacağı konusunda yüreklendiren cümleler söyleyin. Davranışlarınız ile destekleyin.

  Makaleyi Paylaş

  burfur bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Orkide8686
  Çocuk yetiştirmek kolay iş değil. ilk doğduğu andan itibaren çocuklarımızı özgüvenli yetiştirmek için öncelikle güven ilişkisini sağlam kurmalıyız.