Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz ? Erken teşhis ve tedavi önemli midir ?

cocuk-dis-tedavisi-pedodonti.jpg
Çocuklarımızı, süt dişleri sürerken ileri yaşlarda daha estetik,çapraşıklığı olmayan,daimi dişleri taşıyabilmesi için çocuk diş hekimleri ile...
Yazar Puanı:
5/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Lisabella
  cocuk-dis-tedavisi-pedodonti.jpg

  Çocuklarımızı, süt dişleri sürerken ileri yaşlarda daha estetik,çapraşıklığı olmayan,daimi dişleri taşıyabilmesi için çocuk diş hekimleri ile mutlaka tanıştırmalıyız.

  Çünkü, erken süt dişi kayıpları ve bunların yerlerinin daimi dişlerin sürmesine kadar korunmaması halinde diğer dişler kayarak bu yerleri kapatmakta ve daimi dişlerin sürecekleri yerleri işgal etmektedir. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi ve alttan gelen sürekli dişe rehberlik edememesi durumunda yer darlıkları ortaya çıkabilir.Bu da dişlerin çapraşıklığına veya gömülü kalmasına sebep olmaktadır.Çocuk diş hekimleri bu yer darlıklarının giderilmesi ile de ilgili hekimdir.Kayıp dişin yerini tutan ve yer tutucu adı verilen aygıtlar ile tedavi yapılarak sağlıklı dişlerin sürmesi sağlanılmaktadır.

  Sürekli dişlerin ortodontik tedavisi Ortodontistler tarafından yapılmaktadır.Süt dişleri döneminde görülen parmak emme, dudak yeme gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırır.Çenenin iskelet yapısında kalıcı bir bozukluk meydana gelmesi engellenmiş olur. Alt ve üst çene gelişiminin birbiriyle uyumlu olarak meydana gelmemesi sonucunda ortaya çıkan çenelerarası uyumsuzluk da ortodontinin tedavi alanına girer.

  Ortodontik tedaviler 9-10 yaşlarda,düzenli kontroller ile diş bozukluklarının tespit edilmesi ile çapraşıklığı önleyecek tedavi planın oluşturulmasını sağlayarak,ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmiş olur.

  Ağız hijyenine dikkat edilmezse, ortodonti tedavisi sırasında çürüklerin ve dişeti problemlerinin oluşması kaçınılmazdır.Ortodontik tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler:

  • Dişlerinizi hergün diş hekiminizin tarif ettiği gibi,uygun diş fırçası ve macunu ile ihtiyaç duyulursa ara yüz diş fırçaları ile fırçalayın, gerekirse ağız gargarası kullanın.
  • Şekerli yiyecek ve içecek tüketimini azaltın.Bu dönemde tellerin arasına biriken şeker dişlerinizin daha kolay çürümesine neden olur.
  • Havuç, elma,kraker,Sert,kabuklu kuruyemiş ve cips gibi gibi sert yiyecekler ve yapışkan yiyecekleri tüketmeyin veya çok küçük parçalara bölerek tüketiniz,braketlerin düşmesine neden olabilir.
  • Kemikli et,tavuk gibi yiyecekleri ısırarak değil,bıçak yardımıyla yiyin.
  • Yiyeceklerinizi küçük parçalara bölerek ağzınıza alın.
  • Ortodontik tedavi boyunca genellikle sakız tavsiye edilmez.tellere takılabilir ve çıkmalarına, zarar görmelerine neden olabilir.
  • Asitli içeceklerden uzak durun.

  Doç.Dr. Arzu Aykor
  Estetik Dişhekimi

  Makaleyi Paylaş

  Kircicegi1, morpencere ve sivastrabzon bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. anacan35
  benim 10 yaşındaki kızı geçen diş doktoruna götürdüm, köpek dişleri tam büyümeden başlayamayız dedi.
 2. HaticeKerigan
  8-12 yaş tel tedavisi için iddeal diye duymuştum. doğru mu acaba.. kesin bilgi verecek doktor arkadaşlar bekliyoruz..
 3. pekcanata0618
  diş teli yani ortodonti tedavisi küçük yaşta yapılması gerekiyor. ileri yaşlarda olursa hem süre uzun oluyor hem de çok acı çekiyor.. kardeşimden biliyorum..
 4. papatyaskimisin
  çok teşekkür ederiz güzel bilgiler için
 5. mugellas
  Bilgiler için çok teşekkür'ler.yiğenimin dişerine 8 yaşında dişçisi flora kapladı bu yöntemi önerdi ,tavsiyeniz nedir bu konuda ,şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler
 6. OzdenArzuu
  çok teşekkürler :))
 7. sevimgumus
  çok faydalı bilgiler. paylaşım için teşekkür ederim..
 8. okdr
  Değerli doktor hanım verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. bir sorum olacak: çocuğumun dişleri çürük. 8 yaşında. fındık, fıstık gibi yiyecekler dişlerinin oyuklarına giriyor. bunları çektireyim mi? dolgu mu yaptırayım?
   naz_can1 bunu beğendi.