Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Crushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Crushing_Sendromu_Tedavisi.jpg
Birçok kişinin diğer hastalıklar ile karıştırdığı belirtilere sahip olan crushing sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Toplumda birçok kişide...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Birçok kişinin diğer hastalıklar ile karıştırdığı belirtilere sahip olan crushing sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Toplumda birçok kişide bulunan ancak fark edilmeyen crushing sendromu hakkında önemli bilgileri sıraladık.

  Crushing Sendromu Nedir?

  Harvey Williams Cushing tarafından keşfedilmiş vücuttaki kortizol seviyesinde önemli artış olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Crushing sendromu yaşayan kişilerde özellikle fiziksel değişimler oluşur. Gövdede biriken kilo ince kol ve bacaklar, şişman yüz gibi belirtilere neden olan bir hastalıktır.

  Crushing_Sendromu_Belirtileri.jpg

  Crushing Sendromu Belirtileri Nelerdir?


  Bitkinlik,

  Uzun süreli yorgunluk,

  Karın ağrısı,

  Enfeksiyon,

  Ödem oluşumu,

  Kemik erimesi,

  Sırt bölgesinde yağlanma,

  Hipertansiyon,

  Obezite,

  Şeker hastalığına yatkınlık,

  Regl döngüsünde değişiklik,

  Damar sertliği,

  Cinsel isteksizlik,

  Vücutta çatlak oluşumu,

  Erkek tipi saç dökülmesi,

  Bu şikayetler crushing sendromun en yaygın belirtileri arasında yer alır. Kesin tanı için doktorunuzun test uygulaması gerekir. Her bireyde farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

  Crushing_Sendromu.png

  Crushing Sendromu Neden Olur?


  Kortizol içeren ilaçların uzun süreli kullanılması vücutta dengesizliklere neden olabilir. Hipofiz bezinde oluşan iyi huylu tümörler, akciğer ve böbreklerden salgılanan bazı maddelerin vücuttaki kortizol seviyesinde yükselmelere neden oluyor.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!