Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Doğum izninden sonra her annenin bilmesi gerekenler

dogum_izninden_sonra.jpg
Hamilelik ve doğum sürecinden sonra iş hayatına dönen anneler için önerilerimiz var. Doğum izninden sonra her annenin bilmesi gerekenler ile...
Yazar Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Annelik dünyanın en güzel duygularından biridir ve oldukça yorucudur. Hamileliğin son döneminde çıkılan izin ve doğumdan sonraki süreçte evde bebeğiniz ile ilgilenmek yorucu ve çok özel bir süreçtir. Bu zamanın sonuna gelindiğinde işe geri dönmeniz gerekir. Bu süreçte ara verilen iş hayatına alışma, annelik ve iş hayatının birlikte idare edilmesi gibi durumlarda size yardımcı olabilecek tavsiyelerimiz var.

  Bebek Bakıcısı

  Bebeğinize ailenizden ya da tanıdığınız biri bakmıyorsa bebek bakıcısı ile çalışmanız gerekebilir. Sizin doğum izniniz bitmeden önce bebek bakıcısının işe başlamasını isteyin. Bebek ve bakıcı arasındaki uyumu gözlemlemiş olursunuz. Bebeğe bakan kişi ise sizi daha iyi tanımış olur ve bebek bakımı konusundaki isteklerinizi daha iyi kavrayabilir. Bebek bakıcınızın işe gelemeyeceği ya da acil durumlarda bebeğe kimin bakacağını önceden planlamak paniğe kapılmanızı engelleyecektir.

  Kendinize Zaman Ayırmayı Öğrenmelisiniz

  Anne olduktan sonra birçok kadın hayatın koşturmacası içinde kendisini ihmal eder. İş hayatı, çocuk bakımı ve ev işleri ile kendisine zaman ayıramaz. Bunun dönemsel bir durum olmadığını fark edip dur demezseniz hayatınızın her zaman böyle gideceğini unutmayın. İşlerinizde size en uygun dengeyi kurun. Eşinizden bu konuda yardım istemekten çekinmeyin.

  Sosyalleşmeyi Unutmayın

  Bebeğinizi çok seviyorsunuz ancak hayatınızda onun dışında da bir sosyallik olması sizin psikolojik sağlığınız açısından önemlidir. Arkadaşlarınız ile çıkacağınız kahve molalarının size çok iyi gelecektir. Akşam bebek uyduktan sonra gidilen sinema etkinliklerinin ruhunuzu dinlendirdiğini fark edebilirsiniz. Bu kısa molalar sizin zihin olarak daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

  İşyeriniz İle Konuşun

  Mesleğinize ve iş yoğunluğunuza göre haftanın bazı günlerinde evden çalışmayı düşünebilirsiniz. İş yerinizle bu konuda konuşabilirsiniz.

  Anneliğin Size Pratiklik Kazandıracağını Unutmayın

  Çalışan anneler sorunlara daha hızlı ve pratik çözümler sunabilir. Bebeğinizle kaliteli zaman geçirmeyi kısa sürede öğrenebilirsiniz. Anneliğin size kazandırmış oldukları iş hayatında da işinize yarayacaktır.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!