Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Doğum Yapma ve Hamilelik Korkusu Tokofobi Nedir?

gebe_kalma_korkusu.jpg
Hamilelik ve dünyaya bebek getirme fikri bazı kadınlar için korkutucu olabilir. Doğum yapma ve hamilelik korkusu tokofobi nedir? Neden olur? ve...
Yazar Puanı:
3.75/5,
Kullanıcı Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Hamilelik ve dünyaya bebek getirme fikri bazı kadınlar için korkutucu olabilir. Doğum yapma ve hamilelik korkusu tokofobi nedir? Neden olur? ve nasıl tedavi edilir?

  Anne olma duygusu kadınlarda içgüdüsel olan ve birçok kadının hayallerini süsleyen bir olgudur. Hamile kalmak, gebelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlamak ve doğum yapmak zorlu süreçler olabilir ancak birçok anne adayı bu süreci büyük bir istek ile tamamlar.

  Tokofobi ise hamilelik dönemi ve doğum korkusu ile anne olmak istemeyen kadınlar görülen bir sendromdur. Doğum sürecinin bebek ve kendisi için acı verici olacağına inanan anne adayı bu dönemde aşırı stres altında kalabilir.

  hamilelik_korkusu.jpg

  Tokofobi Neden Olur?

  Çocukluktan itibaren doğum hakkında anlatılan korkutucu hikayeler, zorlu doğum tecrübeleri, acı eşiğinin düşük olması ve geçmişteki travmatik olaylar nedeni ile gelişebilir.

  tokofobi_nedir.jpg

  Nasıl Tedavi Edilir?

  Anne olmak isteyen ya da hamile olan anne adayları bu tokofobiyi yoğun yaşıyorsa mutlaka uzman desteği almalıdır.

  Doğumun doğal bir süreç olduğunun ve sağlıklı bir ortamda ve uzman kişilerce yapıldığında bir sorun oluşmayacağının anne adayına aktarılması gerekir.

  Spor ve rahatlama egzersizleri anne adayının rahatlamasına yardımcı olabilir.

  Tokofobi yaşayan anneler için çevresindeki insanların desteği önemlidir. Onun kendisini güvende hissetmesini sağlayacak konuşmalar yapılabilir.

  Doğum hakkında olumsuz düşünmeyin. Bunun doğal bir süreç olduğunu ve sağlıklı geçeceğini kendinize hatırlatın.

  Rahat bir doğum için doğum kurslarına katılmayı düşünebilirsiniz.

  Hamile anne adaylarının doktoru ile olan iletişimi son derece önemlidir. Doktoruna güvenmesi kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Lina95
  Merhaba iyi akşamlar 2 yıldır evliyim ve yeni yeni cocuk isteğine kapıldık eşimle bugün kadın doğuma gittim bana folik asit verdi gebelik hazırlığı olarak bi işe yarıyor mu daha doğrusu ne işe yarar bilmiyorum arkadaşlar yardımcı olur musunuz ?
 2. Ecrinaras
  Merhaba arkadaslar benim adetim 15 gun gecikti 10. Gun gecikmesinde test yaptim negatif cikti fakat 3 gundur kahverengi akinti geliyor hamile olabilr miyim sizce?