Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ek gıda verilmeye ne zaman başlanmalıdır?

bebeklerde_ek_besin_beslenme.jpg
Ek gıda verilmeye ne zaman başlanmalıdır? Bebeklere ek besin verilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bebeğiniz için doğru ek gıdaları...
Yazar Puanı:
3.75/5,
  1. Editor
    Bilinmesi gereken ilk nokta ek besinler anne sütünün yerini tutamaz. Ek gıdaların amacı anne sütünün yeterli gelmediği zamanlarda yada bebeğe yeni tatların alıştırılması aşamasında tüketmek gerektiğidir. Ek gıda seçerken bebeğin kaç aylık olduğu ve tüketeceği besinin içerisindeki besin maddelerinin neler olduğuna dikkat edilmelidir.
    bebeklerde_ek_besin_beslenme.jpg
    Bebeğiniz için ek besinlere ne zaman başlanılması gerektiğine doktorunuz karar vermelidir. Her bebeğin gelişimi farklı olacaktır. Anne sütünün yeterli olup olmaması da etkilidir. Bebeğin çiğneme, yutma reflekslerinin gelişimine göre karar verilir. Genellikle ek besinlere 6 ile 8 aylar arasında başlanır.

Ek besin seçerken gıdaların ek koruyucu içermeyen,taze olmasına dikkat edin. Doktorunuzun önermediği besinleri bebeğinize vermeyin. Bebeklere genellikle meyve püresi vermek ile başlayabilirsiniz. Bu meyvelerin mevsiminde olmasına ve yüksek şeker içermemesine özen gösterin. Bebeğinizin henüz öğütücü dişleri olmadığı için tamamen püre haline getirmiş olun. Yavaş yavaş yedirin.

Doktorların önerdiği ilk ek besinlerden biri de yoğurttur. Tercihen evde kendiniz hijyenik olarak üretin. Kullanacağınız sütün kalitesine dikkat edin. Keçi sütü anne sütüne en yakın değerleri barındırdığı için önerilebilir. Doktorunuza mutlaka danışın. Keçi sütü ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için, Bebeğe Keçi Sütü Verilir Mi? Tıklayın!

Makaleyi Paylaş

benimo_ bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
  1. Gokraa
    Kizim tam 6 aylik o kadar fazla yazi okudum ek gida konusunda takip ettigim bircok yer var fakat hala endiselerim ne vermem konusunda tariflere bakiyorum 6 ayliga uygun olanlara ama yutabilir mi diye korkuyorum
    1. tikbiyikumran
      Canim iki tane çocuğum var ben evde kendi yaptığım yoğurtla baslamistim
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.