Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

En ilginç sendrom ve takıntılar

sendrom_takinti.jpg
Belki de ismini bile daha önce duymadığınız en ilginç sendrom ve takıntıları hazırladık. Psikolojik olarak kişilerin günlük yaşamlarını etkileme...
Etiketler:
Yazar Puanı:
4.25/5,
 1. Editor
  Psikoloji dilinde her davranışın bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Gün içerisine fark etmeden yapmaktan korktuğumuz davranışların tanımlanmış hali olabilir. En ilginç ve okuduğunuzda kendinize "acaba?" diye sormanıza neden olabilecek davranışları sıraladık.

  Klinomani

  Yataktan çıkma korkusudur. Yunanca uyuma takıntısı anlamına gelir. Bu sendroma sahip kişiler gün içerisinde yataktan çıkmak istemezler. Devamlılık gösteren bir durumdur. Her zaman yatmak ve uyumak isteğinde olurlar.

  Gamonami

  En ilginçler arasında yer alan bir takıntıdır. Bu kişiler devamlı evlenme teklif etmek ister. Neredeyse her ilişkisinde kısa süre içerisinde evlenme teklif ederler. Sonuçları ise olumlu olmayabilir.

  Demonomani

  Kötü ruhlar tarafından ele geçirildiğini düşünme takıntısıdır. Ciddi bir hal alabilir. Altında farklı psikolojik rahatsızlıkları olma ihtimali yüksektir.

  Plagomani

  Şarj aletinden uzak kalma korkusu olarak tanımlanabilir. Toplu yaşam alanlarında kafelerde devamlı şarj aleti için priz ararlar.

  Trikotilomani

  Saçlarını çekerek kendine zarar verme isteği olabilir. Bu kişiler sinirlendiklerinde kendilerine zarar verme eğiliminde olabiliyor. Kaşlarını çekmede bu kişilerde görülebilen bir durumdur.

  Makaleyi Paylaş

  yaniles bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!