Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Enginar yemeniz için 9 neden

enginar_faydalari.jpg
Papatyagiller familyasının estetik bir bitkisi olan enginar, Akdeniz mutfağının lezzetli ve sağlıklı sebzeleri arasında yer almaktadır. Enginar...
Yazar Puanı:
3.75/5,
Kullanıcı Puanı:
3/5,
 1. Editor
  Papatyagiller familyasının estetik bir bitkisi olan enginar, Akdeniz mutfağının lezzetli ve sağlıklı sebzeleri arasında yer almaktadır.

  Genellikle bahar aylarında, ülkemizin ılıman bölgelerinde yetişen ve düşük kalorili zengin içeriği sayesinde sağlıklı beslenmeye özen gösteren bireylerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir bitkidir.

  nicin_enginar_tuketmeliyiz_enginarin_faydalari.jpg

  VİTAMİN DEPOSU

  Yapılan araştırmalara göre enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinden oldukça zengindir. Ayrıca lif yönünden zengin olması, sindirim sistemine yardımcıdır.
  neden_enginar_tuketmeliyiz.jpg
  Niçin enginar tüketmeliyiz?

  1. Yüksek protein içeriği sayesinde kalp kasını güçlendirir, üre seviyesini düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar.

  2. Demir bakımından zengin yönüyle, demir eksikliği anemisinde tavsiye edilir.

  3. Antioksidan özelliği sayesinde, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak, karaciğerin sağlıklı çalışmasını destekler.

  4. Yapısında bulunan potasyum minerali, vücutta ki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler.

  5. İçeriğinde bulunan quersetin ve antioksidanlar sayesinde kansere karşı vücudumuzu koruduğu bilinmektedir.

  6. Enginarda bulunan ‘sinarin’ adlı madde, kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

  7. Yüksek lif yapısı, kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış enginar yemeği, beslenme kalitesini güçlendirir. Şeker kontrolünde olumlu etki göstermektedir.

  8. Sigara içen bireylerde vücutta biriken nikotin seviyesinin azalmasına yardımcıdır.

  9. 100 gr pişmiş enginar 53 kaloridir. Düşük kalorisi nedeniyle kilo vermek isteyen bireylerin tercih ettiği sağlıklı besinler arasında yer almakadır.

  Ayrıca tüm bu sağlıklı yönleri dışında bilinmeyen bir yönü vardır ki sadece bedenimize değil ruhumuza da hitap eder. Vazoya koyacağınız enginar kısa sürede çiçek açar. Mor çiçeği ve kokusu sayesinde ruhumuzu da besler.

  Dyt. Gamze KALELİOĞLU

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!