Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ergen çocukların odalarında renk seçimi nasıl olmalı ?

Ergen_Oda_tasarimlari (2).jpg
Ergen odalarının renk seçimleri artık ebeveynlere ait değildir, olmamalıdır da. Onların odalarını tasarlarken, sizler yalnız yol gösterici...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
4.5/5,
 1. Kazen
  Her genç, kendi zevkine göre tasarladığı bir odada vakit geçirmek ister. Özgür ve kişisel olarak dekore edilen odalar, gençleri de mutlu eder.

  Mimar Selim Yuhay, ergenlik dönemlerindeki oda seçiminin gençlere bırakılması gerektiğinin altını çizdi ve ebeveynlere de onlara yol gösterici olmaları için çeşitli önerilerde bulundu.

  İki ergen kız çocuğunuz varsa: Ergenlik döneminde aynı odayı paylaşmak çok daha zor olacaktır. Bu dönemi geçiren iki kız çocuğunuz var ise size önerim, odaya iki küçük ama ayrı giysi dolabı yapmanızdır. Bu, kıyafetlerle ilgili olası sürtüşmeleri en aza indirecektir. Yine bu dönemde ilk flörtler ve özel eşyalar önem kazanacağı için küçük birer çekmecenin de anahtarlı yani kilitli olması ve bu anahtarların da çocuklarınızda kalması onlara olan güveninizin bir işareti olacak, böylece iletişim problemleriniz de azalacaktır.

  İki erkek çocuğunuz varsa: Eğer ergenlik dönemi yaşayan iki erkek çocuğunuz varsa kıyafet dolabının ayrı ayrı olması gerekmez. Bu dönemde erkekler için ön planda olan bir hobi veya spor dalı varsa, ilgili alanın eşyalarının olacağı veya posterlerin asılabileceği, çocuğun basit sporlar yapabileceği bir özel alan ayırabilmeniz iyi olur.

  Ergen bir kız bir erkek çocuğunuz varsa: Ergenlik dönemindeki çocuklarınızın biri kız diğeri erkek ise mümkünse iki ayrı oda yapmanızı öneririm çünkü bu dönemde erkek-kız kardeş çatışmaları ve erkek-kız çocukların ihtiyaçları çok farklı olduğundan gençlerin yetişmesinde en sağlıklı çözüm bu olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, odayı mümkün olduğunca düzgün ve eşit olarak ikiye paylaştırmanız ve ortak ihtiyaç alanları hariç, çocuklara kendi özerk bölgelerini bırakmanız gerekir.

  ERGEN ODALARINDA RENK SEÇİMİ NASIL OLMALI ?

  Ergen odalarının renk seçimleri artık ebeveynlere ait değildir, olmamalıdır da. Onların odalarını tasarlarken, sizler yalnız yol gösterici olmalısınız. Tasarımlar, gençlerin isteği ve inisiyatifine, tabi ki sizin belirlediğiniz bütçe doğrultusunda bırakılmalıdır. Dolap içlerinde düzenleyiciler kullanmak, hem bu yaş çocukları hem de küçük çocuklar için çok gereklidir. Özellikle kitaplar için büyük kolaylık sağlar.

  Ergenlik döneminde olan çocuğunuz odasını kendi seçmeli !

  Genç oda tasarımları galerisi için tıklayın.

  Makaleyi Paylaş

  Berrak201406, Birumut55 ve Mune bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. trustnoone35
  bence de oda seçimi çocuğa bırakılmalı..kendi odasını kendi dekore etmeli diye düşünüyorum..
 2. Angelsonly
  Yalnızca 7 yaşında bir erkek çocuğumuz varsa nasıl olmalı?
 3. okdr
  şu yeşilden bir vazgeçmeliyiz. birde çocuğun sevdiği birşeyi tavana gergi tavan modeli ile uygulama yaptırabiliriz.
 4. Berrak201406
  Kızım 3 yaşında oda yapmayı çok istiyorum ama biraz daha beklemeye karar verdim.. kendi kararlarıyla olsun herşey ..
 5. Kara-Elmas
  Bence kendilerine bırakın nede olsan onlar kullanacak evin dekoru değişecek diye korkmayın onların mutluluğu herşeyden üstün
 6. Birumut55
  Selim yuhay a çok teşekkür ederiz onun görüşleri bizim için cok önemlidir ..
  cok başarılı mimarımız allah işlerini rast getirsin inşallah