Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Et yemeyen çocuklar nasıl beslenmelidir?

Çocuğunuz et yemiyorsa diğer sağlıklı protein kaynaklarını öğrenmeniz gerekiyor. Et yemeyen çocuklar nasıl beslenmelidir? Size etin faydalarına en...
Yazar Puanı:
4.5/5,
 1. Editor
  Çocuklar birçok farklı nedenden dolayı et yemiyor olabilir. Aileleri çocukların et yemesi konusunda yardımcı olabilir ancak zorlama olmaması gerekir. En iyi protein kaynaklarından biri olan etin yerine tüketilebilecek hayvansal ve bitkisel proteinleri tercih edebilirsiniz.

  B12 vitamini ve kalsiyum açısından zengin olan süt ürünlerine ağırlık verebilirsiniz. Günlük olarak bir yumurta yemesini sağlayın.

  Haftada 2 defa balıkla beslenmek kırmızı et ve tavuk tüketmek istemeyen çocukların tercihi olabilir.

  Gün içerisinde yediği besinlerin dengeli olmasına dikkat edin.

  Her öğünde kalsiyum almasına özen gösterin. Yoğurt, peynir ve ayran iyi birer seçenek olacaktır.

  Et tüketmeyen çocuklarda oluşabilecek olan demir eksikliğini diğer hayvansal ve bitkisel besinler ile normal seviyeye getirebilirsiniz.

  Posalı besinler, kuru baklagiller en iyi kaynaklar olacaktır. Yeşil yapraklı sebzelerde demir bakımından zengindir.

  Et yemeyen çocuğunuzda B grubu vitaminleri ve demir eksikliği oluşabilir. Doktorunuza çocuğun tükettiği ve tüketmediği gıdaları anlatarak bilgi almayı unutmayın.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!