Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ev ve oda arkadaşı ile iyi geçinmenin yolları

ev_arkadasi_iyi_gecinme.jpg
Ailenizden uzakta yurt ya da ev arkadaşı ile birlikte yaşayabilirsiniz. Aileden olmayan bir yabancı olan ev ve oda arkadaşı ile iyi geçinmenin...
Yazar Puanı:
4.5/5,
 1. Editor
  Ailenizden uzak bir şehirde yaşamaya başladığınızda ekonomik ya da sosyal nedenler ile başka biri ile aynı evde yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Ev ya da yurt arkadaşınız ile aynı yerde yaşadığınız süre boyunca sorunlarınız olmadan ve tartışmak zorunda kalmamak için bilmeniz gerekenler var.

  Ev arkadaşınız ile aynı ortamı paylaşmaya karar verdiğiniz günden itibaren sınırlarınızın neler olduğunu konuşmalısınız. Genellikle en büyük sorunların nedeni faturalar, ev temizliği ve evcil hayvanlar olacaktır. İlk olarak bunları konuşmak ile işe başlayabilirsiniz. Hassas olduğunuz konuları açıkça anlatmalısınız. Yakın arkadaşınız ile aynı evi paylaşacaksanız da bu durumu ona söylemek sonrasında ortaya çıkabilecek olası problemleri engellemiş olur.

  İş bölümü konusunda paylaşımcı olmalısınız. Bulaşıkların yıkanması ve faturaların zamanında ödenmesi gibi işlerin zamanında yapılmasına özen gösterin. Sizde ona hassas olduğu konuları sorabilirsiniz.

  Eve çıkmadan önce karşınızdaki kişinin sizden çok zıt biri olmamasına dikkat edin. Siz odanızda sessizce saatlerde kitap okumayı tercih ederken onun evde parti veriyor olması son derece rahatsız olacaktır. İlk başlarda birbirinize gösterdiğiniz anlayışın ileride de devam edebilmesi için aranızdaki sınırların korunmasına dikkat edin.

  İyi geçinebilmenin en önemli kurallarından biri ise empati ve esnekliktir. Kalıcı misafiriniz gelmeden önce ona bu konudaki fikrini sormalısınız. Onu ilk defa bir konuda uyarmaya ihtiyaç duyuyorsanız sert bir dille eleştirmeyin. Rahatsız olduğunuz problemi sakin ve kibarca ona söyleyin.

  Faturaların ödenmesinde şeffaf olun. Ödediğinizde ve faturalar geldiğinde ona bunu söyleyin. Gerekirse ödendiğine dair makbuzları gösterin. Ailenizden biri olmadığı için iki farklı bütçe olacaktır. Bu konuda açık olmak gerekir.

  Birbirinizin sınırlarına saygı duymalısınız. Sizinle her an birlikte olmasını bekleyemezsiniz. Birbirinize özel hayatınız konusunda da sınırlar koymayı öğrenmelisiniz. Siz birbirinizin evdeki hayatından sorumlusunuz dışarıdaki hayatına müdahale etme eleştirme hakkına iki tarafta sahip değildir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.