Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Evcil Hayvan Bakımında Yapılan Hatalar

evcil_kedi_yanliz_birakmak.jpg
Yuvanızı bir hayvan ile paylaşmak çok güzel bir fikir olabilir. Peki bu küçük dostlarımızı severken nelere dikkat etmeliyiz? Evcil hayvan bakımına...
Yazar Puanı:
4.5/5,
 1. Editor
  Evcil hayvanlar size çok yakın arkadaş olabilirler. Canlı oldukları için sizin dilinizde konuşamasalar da gözlerinden sizi sevdiklerini ve sizi anladıklarını fark edersiniz. Onlara yaklaşımınızda nelere dikkat etmeniz gerekir?

  kopek_opmek.jpg

  Kucaklamak ve Öpmek


  Evcil hayvanları severken onları kucaklamak ve öpmek isteyebilirsiniz. Bu onlar için stresli bir durum olabilir. Bu hayvanların dünyasında olmayan bir kavramdır ve evcil hayvanınıza tuhaf gelecektir.

  hayvani_uyandirmak.jpg

  Sevmek İçin Uyandırmak

  Onlarda tıpkı biz insanlar gibi uykuya ihtiyaç duyarlar. Yeni uyandıkların ve az uyuduklarında neşeli olmayabilirler. Eve misafir geldiğinde sevmek için onları uyandırmalarına izin vermeyin.

  evcil_hayvan_bakimi.jpg

  Sabit Bakışlar

  Karşınızdaki insanın size bir şey söylemeden uzun süre sabit baktığında muhtemelen rahatsız olursunuz. Evcil hayvanlar içinde aynı durum geçerlidir. Bu onları strese sokabilir.

  hayvana_bagirmak.jpg

  Gıdalara Uzanan Hayvanları Azarlamak


  Hayvanların içgüdüsel bir durumudur. Duygusal varlıklar olan hayvanları bu konuda azarlamak ve şiddet uygulamak yanlıştır. Gıdaları dolapta saklamak tüm bu sorunların önüne geçer.

  evcil_hayvan_egitimi.jpg

  Aynı Komut İçin Farklı Kelimeler Kullanmak

  "Topu getirin!" ve "Oyuncağın nerede?", Evcil hayvanınızın beyninde tamamen farklı şeyler olarak kaydedilir. Bu durum evcil hayvan için kafa karıştırıcı olacaktır.

  evcil_hayvan_bakarken_yapilan_hatalar.jpg

  Hayvana Hareket Ortamı Sağlamamak


  Hayvanlar, insanlar kadar fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Kedi veya köpeğinizi kısa yürüyüşlere çıkarmalısınız.

  kedi_kopek_bakimi.jpg

  "Sorun değil" Demelisiniz


  Kötü bir şey geldiğinde evcil hayvanlarımız daima hissediyor. Kedi ya da köpeğiniz banyo yaptırmaktan korkarsa, suyun açtığınızda koşabilir ve gizlenebilir. Onları rahatlatacak davranışlarda bulunun.

  evcil_hayvanla_kendi_yiyecegizi_vermek.jpg

  Kendi Yiyeceklerinizi Paylaşmayın

  Evcil hayvanlar için hazırlanan gıdalar farklı olmalıdır. Sağlıklı kalabilmeleri için kendi gıdalarınızı paylaşmamalısınız.

  evcil_hayvan_mama_kabi.jpg

  Kendi Mama Kabı Olmalıdır

  Evcil hayvanınıza ait bir mama kabı olmalıdır. Birkaç evcil hayvanınız varsa hangisinin kendisine ait olduğunu öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

  evcil_hayvan_hata_yapinca_bagirmak.jpg

  Her Hatada Hayvana Bağırmak

  Evcil hayvanlarımızın da duyguları var. Yanlış yaptıklarını ve suçlu veya utanmış hissedebilirler. Bir evdeki hayvanı yetiştirmek sizin görevinizdir, hatalarınız için onu suçlayamazsınız.

  asiri_mama_vermek.jpg

  Aşırı Mama Bırakmak

  Eve geç gelme ihtimalinize karşı bırakacağınız gıdaları hayvan birden tüketebilir ve bu onun için zararlıdır. Saatinde ve yeteri kadar gıda alması gerekir.

  evcil_hayvan_tuvalet_egitimi.jpg

  Eğitim Zamanı

  Kedi ve köpek yavrularının küçük dönemde eğitilmesi gerekir. Ne kadar erken eğitmeye başlarsanız o kadar çabuk kavrayabilir.

  evcil_kedi_yanliz_birakmak.jpg

  Uzun Süre Yalnız Bırakmayın

  Yalnız kaldığında uyuyabilir ya da oyun oynayabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Sizden uzak kaldıklarında birkaç saat sonra üzgün olabilirler.

  evcil_hayvana_sevgi_gostermek.jpg

  Sevgi Vermeniz Gerekir

  Evcil hayvanları beslemek ve bakımlarını yapmak onlar için yeterli olmayacaktır. Onlarla zaman geçirmeli ve onları sevmelisiniz.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!