Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Evhamlı Anne Sendromu Nedir?

evhamli_anne_sendromu.jpg
Çocuğu dış dünyadan korumak isterken aşırı kaygılanan annelerden misiniz? Evhamlı anne sendromu nedir? Siz yada yakınlarınızdan biri çocuğunun...
Etiketler:
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Çocuklar dış dünyaya karşı korunmasızdır. Sizin desteğinize ve hayata hazırlamanıza ihtiyaç duyarlar. Ailelerin korumacı tavırları bazen aşırıya kaçıyor. Özelliikle son dönemlerde anneler arasında hızla yaygınlaşan evhamlı anne sendromu bunun en belirgin örneğidir.
  evhamli_anne.jpg

  Çocuğa sürekli zarar geleceğini düşünen, her düştüğünde aşırı korkan ve bağıran, en küçük hastalıkları abartan anneler var. Telaşlı anneler çocuğun parkta arkadaşları ile kaynaşmasına ve sosyalleşmesine izin vermeyerek onu dış dünyanın tehlikelerinden koruduğunu düşünebilir.

  Evhamlı anneler çocukların dışarıdaki mikroplardan korurken onların daha fazla hastalanmasına neden olabilir. Küçük çocukların kolay hastalanabileceğini ve her hastalığın çok ciddi olmadığını unutur. Bu durum anneler açısından da oldukça yorucudur. Anne sürekli çocuğa odaklı yaşadığı için iş yerinde yada sosyal hayatında devamlı huzursuzdur. Çocuğa başka biri bakıyorsa sürekli arar ve kendi gününü daha yorucu bir hale getirir.

  Evhamlı anneler çocuğun 3 yaşından itibaren kendi birey olma becerilerinin geliştiğini dikkate almalıdırlar. Her işini ailelerin yaptığı çocuklar ileride özgüven eksikliği, sorumluluktan uzak davranışlar sergileme eğilimde olabilirler.

  Aşırı takıntılı hale gelmiş annelerin çocuğun sağlıklı gelişimi kendi psikolojik sağlıkları için profesyonel destek almaları gerekmektedir.

  Makaleyi Paylaş

  Esrayklmz bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Esrayklmz
  Sayın editör üm çoçuğunuz varmı cok merak ettim .... Ben bi ansiyate (kaygı bozukluğu ) sizin bakış açınızla evhamlı anneyim ve keşke bu söylediklerinizi başarabilsem kızım 9 yasında ( dışardan gören 13 14 sanıyor boy uzunluğu ve gelişimi sayesinde ) oğlum da 4 yasında (onuda 6 7 zannediyorlar ) ve bu hastalığı taşıyan bir anne olarak cok Yorgunum kızımın basına bişey gelicek korkusu ile anasınıfından beri sınıf annesiyim Oğlum bir nevi okulda doğdu ve büyüdü ve bu sene kızım ortaokula Oğlum anaokuluna baslıycak ve geçen yazdan beri bunun sıkıntısını cekiyorum çünkü kızımın gideceği okulda Anaokulu yok ve ben ikisini nasıl takip edicem korkusu yasıyorum ileri derecede kaygı bozukluğum var ilaç kullanıyorum tabiki bir anne olarak hem kendimi hemde çocuk larımı yıpratıyorum ama ne yazık ki bu durumu yenemiyorum ve benden tüm annelere tavsiye daha ilk bu durumu sezdiklerinde kendilerin de hemen tedavi olmaları çünkü hiç kolay olmuyor