Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Gebelikte Ne Kadar Kilo Almak Normadir?

hamilelikte_ne_kadar_kilo_almak_normaldir.jpg
Hamilelik döneminde kadınların aklına takılan en önemli konulardan biri de kilo alımıdır. Hamilelikte ne kadar kilo almak normaldir? Gebeliğin...
Yazar Puanı:
3.25/5,
 1. Editor
  Gebelik döneminde kadınların sağlıklı ve dengeli beslenmesi temel noktadır. Tüketilen gıdalar doğrudan gelişmekte olan bebeğe geçer. Bebeğin sağlıklı beyin ve vücut gelişimi açısından eksiksiz beslenmeye çalışan anne adayı dokuz aylık süreç içerisinde alması gerekenden fazla kilo alabilir.

  Hamilelikte değişen vücut hormonları, fiziksel aktivitenin kısıtlanması, vücudun kendisini doğuma hazırlaması gibi nedenler kilo alımının nedeni olur. Gebeliğin başlangıcında boy - kilo hesabına göre zayıf olan anne adayının 15 ile 17 kilo alması normal sayılabilir. Normal kilo da olan anne adayının ise alması gereken kilo 9 -12 kilo arasıdır. Hamile kaldığında fazla kilosu olan kadınların ise 7-8 kilo alması doğru kabul edilir.
  hamilelikte_ne_kadar_kilo_gebelik.jpg

  Anne adayları için asıl önemli olan konu ise sağlık durumlarıdır. Gebelik diyabeti, fiziksel olarak kilo alınması ile sorun yaratacak sağlık problemleri gibi bir durum varsa değişiklik gösterecektir. Gebelik döneminde ne kadar kilo almanız gerektiği konusunda en doğru cevabı doktorunuzdan alabilirsiniz.

  Anne adaylarının sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile beslenmesi gerekiyor. Gebelik açısından sorun yaratmayacak hafif egzersizler ile kilo kontrolü sağlamanız kolaylaşacaktır. Egzersizler doğum sürecinizin daha rahat geçmesine de destek olacaktır.

  Makaleyi Paylaş

  Gybkc bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!