Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Geleneksel çeyizin vazgeçilmez parçaları

ceyiz_sandigi.jpg
Çeyiz Türk evlenme geleneklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Günümüzde eskisi kadar önemli olarak görülmese de geleneksel çeyizin vazgeçilmez...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Çeyiz Türk evlenme geleneklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Günümüzde eskisi kadar önemli olarak görülmese de geleneksel çeyizin vazgeçilmez parçaları nelerdir? Çeyizde mutlaka olması gereken eşyalar olarak düşünülen parçaları sizin için hazırladık.

  Geleneksel çeyizin vazgeçilmez parçaları

  Çeyiz, gelin ya da gelinin ailesi tarafından evlilik öncesinde yeni evinde kullanması için hazırlanan eşyalardır. Çeşitli ev ve kişisel eşyalardan oluşur. El işi yeni gelin çeyizlerinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Geçmişten günümüze değişkenlik gösteren ürünleri içeren ancak hala yaygın olarak hazırlanan yeni gelin çeyizlerinin en vazgeçilmez parçalarını hazırladık.

  Çeyiz Sandığı

  Çeyizlerin en önemli parçalarından biridir. Genellikle ahşaptan yapılır. En değerlisinin ceviz ağacından olduğu söylenen çeyiz sandıklarının günümüzde çeşitli alternatifleri bulunur.

  El İşi Örgüler

  Kadınların müthiş el becerilerini sergilediği el iş örgüler büyük bir emek ve zaman gerektiren parçalardır.

  dantel.jpg

  Dantel Takımları

  Kullanımı azalmış olan dantel takımları günümüzde de çeyiz sandıklarının en değerli parçaları arasında yer alıyor. Uzun uğraşlar ile bir sanat olarak sayılabilecek örnekleri bulunur.

  Ayna Tarak Takımları

  Günümüz çeyiz setlerinin içinde makyaj malzemeleri yer alır ancak makyaj malzemelerin olmadığı dönemlerde her çeyiz setinde bir ayna tarak takımı olurdu.

  Çeyiz Bohçası

  Kız isteme merasiminden sonra ailelerin karşılıklı hediyelerinin sarıldığı beyaz kumaştır. Genellikle saten kumaşların üzerine işleme şeklinde kullanılır.

  ceyiz_mutfak.jpg

  Mutfak Eşyaları

  Yeni gelinin evinde kullanabileceği küçük mutfak eşyalarından oluşur. Eskiden sini, tencere gibi önemli parçalardan oluşurken günümüzde birkaç parça yemek takımı olarak yerini alıyor.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. nurellahatun
  Mutfak eşyası beğenmek tam bir ölüm yani gezmediğim site kalmadı en uygun fiyatı kovalayacağım diye :KK55:
 2. ebrufarmasi
  Benim Düğün bohçam tam bir felaketti.
 3. Mi_a
  Boşuna masraf edilen eşyalar yani