Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Gıdaların Taze Olduğunu Anlamanın Yolları

gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (1).jpg
Gıdaların sağlıklı ve taze olduğunun anlamanın yolları nelerdir? Bu yöntemler ile tavuk eti, peynir gibi malzemelerin tazeliğini
Yazar Puanı:
5/5,
Kullanıcı Puanı:
4.66667/5,
 1. Editor
  Alışverişe çıktığınızda aldığınız besinlerin tazeliğini dikkatli baktığınızda fark edebilmeniz mümkün. Sizin için bazı püf noktalarını araştırdık. Alışverişlerinizi güvendiğiniz market yada pazarlardan yapmaya özen gösterin.

  Gıdaların Taze Olduğunu Anlamanın Yolları
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (4).jpg

  Tavuk
  Taze tavuk etinin rengi sarımsı değil pembe olmalıdır. Üzerindeki yağlı gibi görünen beyaz çizgiler ise kümes hayvanlarına büyüme hormonu enjekte edildiğini ve tavukların ağırlığının çok hızlı bir şekilde arttığı anlamına geliyor.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (5).jpg
  Süzme Peynir
  Bir damla iyot, süzme peynirinizin içinde nişasta olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Nişasta varsa leke derin mavi olur ve yoksa renk sarı veya kahverengi kalacaktır.

  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (6).jpg

  Bal
  Düz bir tabağın içerisine biraz bal dökün. Doğal balın yapısı daha katıdır ve çabuk dağılmaz. İçinde yapay şeker olan bal ise daha akışkandır ve çabuk dağılır.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (7).jpg

  Krema
  Kremanın bitkisel yağ içerdiğini kontrol etmek için bir kaşık krema bir bardak sıcak suya karıştırın. Kalitesiz bir ürün beyaz pullar üretecektir. Gerçek krema homojen kalın bir sıvı haline gelecektir.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (8).jpg

  Dondurulmuş Sebze ve Meyveler
  Dondurulmuş bir pakette kar veya buz parçası olup olmadığını kontrol edin. Varsa, düzgün bir şekilde saklanmamış demektir. Doğrusu resimdeki gibi olmalıdır.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (9).jpg

  Balık
  Taze balıkların bulutlu gözleri olmamalı ve sağlıklı solungaçlar daima parlak kırmızı renkte olmalıdır. Cildi doğal olarak metalik bir parıltıya sahip olmalı ve pullar vücuttan ayrık durmamalıdır.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (10).jpg

  Et
  Et seçerken, parmağınızla bastırın. Taze et parmak izinizin kaybolmasına yetecek kadar sağlam olmalıdır.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (1).jpg

  Yeşil Yapraklı Sebzeler
  Sebzelerin taze olup olmadığını anlamak için demet halinde elinize alın. İçerisinde hala doğal suyu bulunan sebzenin dik durması gerekir.
  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (2).jpg

  Peynir
  Bitkisel yağlar içeren peynirleri kestiğinizde kolay parçalanır. Doğal hayvansal yağlarda bu durum olmaz.

  gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (3).jpg
  Dondurma
  Kalitesiz dondurma uzun sürede erir ve sıvı bir hal alır. Kaliteli bir dondurma ise eridiğinde bile tamamen sıvı hale geçmez.

  Makaleyi Paylaş

  zilver, ISILDURU ve Gybkc bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!