Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Görücü Usulü Evlilik Doğru Mu?

gorucu_usulu_evlilik.jpg
Bazı insanların yanlış bazılarının ise doğru bulduğu bir tanıştırılma türü görücü usulü. Peki görücü usulü evlilik doğru mu? Bu tanıştırılma...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Akraba, eş, dost tanıdığınız birinin ya da birilerinin size uygun olduğunu düşündükleri biri ile tanıştırmalarına görücü usulü denir. Eski dönemlerdeki evliliklerin büyük çoğunluğu bu şekilde gelişiyordu. Günümüzde birçok kişinin yanlış bulduğu ancak hala destekçilerinin olduğu bir tanışma yöntemidir.

  Görücü usulü tanıştırılmaların olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Bunları incelediğinizde ilginç bilgiler ortaya çıkabiliyor. Olumlu yönlerine baktığımızda ise sizi ve karşı tarafı tanıyan insanlardan bahsediyoruz. Sizi yıllardır tanıdığı için neyi sevip, sevdiğinizi biliyor. Sizin hayata bakış açınızı tahmin edeceği için karşınıza çıkaracağı kişide bu doğrultuda oluyor. Bir açıdan bakıldığında hayatınıza girmesini istediği kişiyi ön sınavdan geçirmiş oluyor.
  gorucu_usulu_evlilik_dogru_mu.jpg
  Bu tanıştırılma türünün olumsuz yönlerinden biri ise araya girmiş olan tanıdığınız ileride ilişkinize karışma hakkında kendisinde görebiliyor. Siz hayatınıza girmesi istenen kişi ile tanıştığınızda kendinize uygun görmezseniz bunu yakınlarınıza söylemeniz zor olabiliyor. Arada bir akraba ya da arkadaşınız varsa kırıcı olmamak adına kendi kararınızı verirken zor durumda kalabiliyorsunuz.

  Görücü usulü evlilik yapma fikri tamamen sizin kararınıza kalmalıdır. Sizde iki yakın arkadaşınızı tanıştırma konusunda ısrarcı olmamalısınız. Unutmayın ki bu yetişkin bireylerin kendi kararlarıdır. Saygı duyulması gerekiyor.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Tweety
  Bana göre Evlilik iyi eş tamamen şans meselesi..
 2. firtinaaaa
  Bende görücü usulü evlendim bir 7 ay nişanlı kaldım 1 senelik te evliyim şuan bi bebeğim var ve çok şükür çok mutluyum görücü usulü evlilik istemiştim hep ve öyle bi evlilik yaptım pişmanda değilim eski zamanda kı görücü usulü evlilikler gibi olmuyor tabi ormanlar bi kere belki görüyor ondan hemen sonrası evlilik daha hiç tanımadan şimdiki görücü usulü evliler pek öyle olmuyor belli bi süreç var anlaşıp anlaşaşmamak o süreçte belli oluyor
 3. Tatlidelikizzz
  Bence görücü usulü yanlış
 4. Fome
  Görücü usulü ile evlenmiş biri olarak bu yöntemi asla doğru bulmuyorum.Bir kere arada sevgi bağı olmadığı için eşler birbirini tolere etmekte zorlanıyor. Saygı tabi gerekli ama asıl önemli olan sevgi olması bence sevginin olmadığı yerde nesaygı oluyormus de huzur bundan 11 yıl öncesine dönme şansım olsaydı kesinlikle bu şekilde evlenmezdim
 5. svnkrsk
  Bu bahsedilen modern görücü usulüne giriyor. Bir de dogu da gorucu usulünü değerlendirirsek maalesef ki sizin ne istediginizin ya da anlasip anlasamayacaginizin pek de bir önemi yok.Onlar sizi yakistirmistir.Hic bilmedigin bi eve girmek ,tanimadigin insanlarla muhattab olmak,bilmedigin bir adamla gozunu acmak ilk zamanlarda bocalamaya sebep olur ama kesfetmeyi ogrenince, alisinca artik tuhaf gelmez ve belki seversin yasamina uydurursun bu yeni hayati belkide sadece yok olmak istersin.
   Fome bunu beğendi.
 6. mervvwe
  Görücü usulü evlenen biriyim ve gayet mutluyum.İlk zamanlar acabalarım oldu yapabilecekmiyim yaşayabilecekmiyim gibisinden. Sonradan çok çok güzel günler geldi çok şükür. İnsanlara göre değişiyor severek ya da görücü olayı ama herşeyden önce saygı gelmeli. Evlenmeden önce birbirini çok iyi tanıyıp vakit geçiren insanlar çok şey tüketiyor sonradan bi noktada son buluyor saygısızlıkla başlıyor. Tabi istisnalar var o ayrı.