Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Hamilelik Döneminde Kaşıntı Neden Olur?

hamilelik_doneminde_kasinti.jpg
Gebelik döneminde anne adaylarının en rahatsız olduğu konulardan biri de ciltteki kaşıntılardır. Hamilelik döneminde kaşıntı neden olur? Gebelik...
Yazar Puanı:
4.5/5,
 1. Editor
  Hamilelikte ilk üç aydan itibaren başlayan kaşıntılar anne adaylarının gece uykusundan uyanmasına neden olabilecek kadar şiddetli olabilir. Gebelik ile artan progesteron hormonunun etkisi ile şiddetli kaşıntılar oluşur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu kaşıntılar azalabilir. Kaşıntının önemli nedenlerinden biri de artan vücut ağırlığına bağlı olarak derinin gerilmesidir.

  Deride oluşan kızarıklıklar, dökülmeler için düzenli olarak duş sonrasında bakım yağı uygulamanız gerekir. Gün içerisinde cildinizde kuruluk hissettiğinizde E vitamini içeren nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz. Çok şiddetli kaşıntılar ile başa çıkamadığınızda kaşınan bölgeye biraz limon uygulayabilirsiniz. Limon uygulamasını pamuk ile yapabilirsiniz. Göbeğinize uygulamayın.

  Karın bölgenizdeki kaşıntıların nedeni hızla şişen göbek derisinin gerilmesi olacağı için çatlak önleyici özel yağlar kullanabilirsiniz.

  Gebelik dönemindeki kaşıntılarınız aşırı rahatsızlık vermeye başladıysa kısa süre içerisinde doktora başvurmalısınız. Kronik rahatsızlıkların habercisi olabilecek bu şiddetli kaşıntılar önemlidir. Gebelik döneminde kullandığınız yağ ve kremlerde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!