Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Hangi Böcek Isırığı Nasıl Olur?

yatak_bocekleri.jpg
Böcek ısırıkları kaşıntı ve kızarıklık ile kendisini gösterir ancak hangi böcek ısırığı nasıl olur? sorunun cevabı bu yazıda. Karınca, kene, pire...
Yazar Puanı:
5/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Böceklerin ısırdığı ilk an fark edemeyebilirsiniz. En doğru tedaviyi uygulayabilmek için ise hangi böceğin sizi ısırdığını bilmeniz gerekir. Böcek ısırıklarının dikkatli baktığınızda birbirinden farklı belirtiler verdiğini görürsünüz. İşte o belirtiler.

  essek_arisi.jpg

  Eşek Arısı

  Kırmızıdır ve ciddi derecede şişer. Kabarcıklar oluşturur. Diğer böcek sokmalarından daha fazla acı verir. Böceğin ısırdığı kişi şiddetli üşüme hissederse ve kulaklarında mavilik gözlenirse doktora başvurmalıdır.

  ari_isirigi.jpg

  Arı


  Keskin bir ağrı ve cilt renginde kızarma oluşur. Orta seviyede bir kaşıntı ortaya çıkar. Alerjik reaksiyon gösterebilen arı ısırıklarında şiddetli kaşıntı deri yüzeyinde şişme olur.

  sivrisinek.jpg

  Sivrisinek

  Ciltte nokta büyüklüğünde kırmızılıklar ve şişlikler oluşur. Hafif derecede kaşıntıya neden olabilir.

  kene.jpg

  Kene

  Kene yapıştığı deri yüzeyinde uzun süre kalır ve beslenir. Fark edildiğinde kendiniz müdahale etmeyin. Hemen doktora başvurun. Küçük bir kırmızılık belirtisi yaratır.

  pire.jpg

  Pire

  Sivrisinek kızarıklarına benzer ancak çok kaşıntılıdır. Tek bir noktada oluşmaz geniş bir yüzeye yayılır. Ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle bacaklarda sık görülür.

  karinca.jpg

  Karınca

  Çoğu karıncanın zararı olmaz ancak bazı türleri son derece tehlikeli olabilir. Zehirli karıncalar alerjik reaksiyon veya anafilaktik şoka neden olabilir. Deride sıcak su dökülmüş gibi bir ağrı oluşur. Pembe bir renk oluşur.

  karasinek_issrigi.jpg

  Karasinek

  1 cm'lik bir alanda kızarıklık oluşturur. Kaşıntıya neden olabilir. Hastalıkların bulaşmasına neden olabilen büyük bir etkendir.

  bit.jpg

  Bit

  Dikkatli bakıldığında derinde küçük bir delik görülür. Şiddetli kaşıntılara neden olur. Saçlarda yaşayan bit önemli hastalık taşıyıcılarıdır.

  yatak_bocekleri.jpg

  Yatak Böcekleri

  Cilt kırmızıya döner, şişer ve kaşıntıya başlar. Sivrisinek ısırığı ile benzer özellik gösterir ancak belirtileri daha şiddetlidir.

  Böcek Isırmasına Ne İyi Gelir? Böcek Sokmasına Bitkisel Çözüm ! Tıklayın !

  Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer? Tıklayın !

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!