Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Her gün kola içmenin vücuda zararları

anksiyete.jpg
Kola içerisinde güçlü asitler bulunduran ancak dünya da en çok tüketilen içeceklerden biridir. Her gün kola içmenin vücuda zararları nelerdir?...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
1/5,
 1. Editor
  Dünya üzerinde çok eski olmayan içecek ürünlerinden biri de koladır. İçerisindeki asit ve kimyasallar içeren kola vücuda zarar verir. Sağlık sorunlarına neden olabilir. Beslenme alışkanlığınızdan çıkarmanız gereken kolanın zararlarını sıraladık.

  Kolanın Zararları

  vitamin_eksikligi.jpg

  Vitamin Eksikliği

  Kafein içerisindeki bir diüretik etkiye sahip fosforik asit, içtikten 60 dakika sonra vücudunuzdaki besinleri ve vitaminleri yıkamaya başlar.

  dis_erezyonu.jpg

  Diş erozyonu

  Kolanın yüksek asitli ve şekerli içerikleri diş minesinde bozulmalara neden olur. Vitamin eksikliği ve düşük kalsiyum dişleriniz çürümesini hızlandıracaktır.

  anksiyete.jpg

  Anksiyete

  Uykusuzluğun yanı sıra kaygı, kafeinin tüketilmesinin bir yan etkisidir. Ayrıca kolanın bağımlılık yaptığı kanıtlanmıştır, bu nedenle azaltmaya karar verdiğinizde baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk veya hatta depresyon yaşayabilirsiniz.

  obezite.jpg

  Obezite

  Bağışıklık ve kardiyovasküler sisteminizdeki yanı sıra, kalsiyum eksikliği yüzünden zaten zayıflamış olan eklemleriniz ve kemiklerin üzerindeki baskıyı arttırır. Vücudunuzda yağ birikmesine neden olabilir.

  cilt_problemleri.jpg

  Cilt Problemleri

  Tüketilen kola, içerisinde şekerin yüksek olması nedeniyle vücutta yıpratıcı bir etkiye sahiptir. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü arttırır. Cilt yaşlanmasını hızlandırır.

  kalp_kan_problemleri.jpg

  Kalp ve Kan Problemleri

  Kötü kolesterol düzeyinin artması kalp krizi olasılığını artırır. Günde 1 bardak kola içiyorsanız yüksek tansiyon sorunu yaşarsınız. Her gün kola içen kişilerde tip 2 diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir.

  kanser_kola_zararlari.jpg
  Kanser Riski

  Kolanın içerisinde bulunan sağlığı olumsuz yönde etkileyen moleküller sağlık açısından zararlıdır. Kanser riskini arttırabilir.

  kola_zararlari_bobrek_yetmezligi.jpg

  Böbrek Yetmezliği

  Kola sadece işlenmiş şeker değil tatlandırıcılar da içerir Böbrek sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır.

  Makaleyi Paylaş

  IsikOlsun bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. IsikOlsun
  Malesef kolasiz yemek yiyemiyorum bağimlik yaptığı doğru bu makaleden sonra kesinlikle kısıtlamaya başlamaliyim