Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Hormon Dengesizliğinin Fiziksel Belirtileri

hormon_bozuklugu_meme.jpg
Hormon dengesizliğinin vücudunuza ve cildinize olumsuz yansımaları olacaktır. Hormon dengesizliğinin fiziksel belirtileri nelerdir? Hormon...
Yazar Puanı:
5/5,
 1. Editor
  İnsan vücudunun büyümesi ve gelişimi büyük ölçüde hormonların fonksiyonuna bağlıdır. Hormonlar sadece iç organlarımızı değil kilo, cilt ve ruh halinizde de önemli değişikliklere neden olabilir. Bu belirtiler sizde de varsa en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

  hormon_dengesizligi_sivilce.jpg

  Sivilce

  Aknenin nedenleri yanlış cilt bakımı, sağlıksız beslenme olabilir. Uzun süredir akne ve sivilce sorunu yaşıyorsanız nedeni hormonel olabilir.

  hormon_bozuklugu_kilo.jpg

  Artan Kilo

  Sağlıklı ve dengeli beslenerek ve spor yaparak kilo vermeye çalışıyorsunuz ancak başarılı olamıyor musunuz? Hormonel dengesizlik metabolizmanızı yavaşlatıyor ve kilo vermenizi zorlaştırıyor olabilir.

  hormon_dengesizligi_yorgunluk.jpg

  Yorgunluk

  8 saatlik bir uykudan sonra da kendinizi yorgun hissediyorsanız bunun nedeni progesteron hormonundaki dengesizlik olabilir. Basit bir kan testi ile öğrenebilirsiniz.

  hormon_Terleme.jpg

  Terleme

  Eskiden olduğunuzdan çok daha fazla terliyor olabilirsiniz. Aşırı terleme hormonel problemlerin en belirgin özellikleri arasındadır.

  hormon_goz_alti_morarma.jpg

  Göz Altındaki Koyu Halkalar

  Düzenli uyuduğunuz halde göz altınızda devam eden mor halkalar olabilir. Erkeklerde testosteron eksikliği ve kadınlarda progesteronun bir sonucu olabilir.

  hormon_bozuklugu_dengesizligi.jpg

  Depresyon

  Kaygı ve depresyon, bir kadının adet döngüsünden, gebelik sırasında ve menopozdan hemen önce ortaya çıkabilir. Sinirli olma hali de bu dönemde sık görülür.

  hormon_bozuklugu_meme.jpg

  Memede Değişiklik

  Düşük östrojen seviyesi meme dokusunda değişikliğe neden olabilir. Bu hormonun yüksek seviyesi kistlere neden olabilir. Göğüslerinizde sertlik ve yumru hissederseniz vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

  hormon_dengesizligi_sac_dokulmesi.jpg

  Saç Dökülmesi

  Aşırı saç dökülmesi hormonel olabilir. Saç bakımınızı düzenli ve doğru bir şekilde yaptığınız halde sonuç alamıyorsanız doktora başvurmalısınız.

  hormon_bozuklugu_tuylenme.jpg

  Tüylenme

  Göğüslerde, yüzlerde, ellerde veya saçların normalde tüy olmayan bölgelerinde sert kıllı tüylenmeler ciddi hormonel problemlerin sonucu olabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!