Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

İdrar Renginden Anlaşılan Hastalıklar ve Nedenleri

soluk_saman_sarisi.jpg
Vücudumuz ile ilgili en doğru bilgiyi vücut sıvılarından alabiliriz. Kan, tükürük ve idrar doğrudan vücut sağlığı hakkında bilgi verir. İdrar...
Yazar Puanı:
3.75/5,
Kullanıcı Puanı:
1/5,
 1. Editor
  Vücudumuz ile ilgili en doğru bilgiyi vücut sıvılarından alabiliriz. Kan, tükürük ve idrar doğrudan vücut sağlığı hakkında bilgi verir. İdrar renginden anlaşılan hastalıklar ve nedenleri nelerdir? İdrar renginden hastalık analizi olur mu?

  İdrar Renginden Anlaşılan Hastalıklar ve Nedenleri

  Vücudunuzdaki dengesizlik ya da hastalıklar ilk olarak vücut sıvıları ve cilt rengi ile belirtiler vermeye başlar. Vücudunuzdaki değişikler hakkında bilgi sahibi olmak için idrar renginizi inceleyebilirsiniz. Elbette ki en doğruyu bilgiyi ancak doktorunuz uyguladığı testler ile size söyleyebilir.

  turuncu.jpg

  Turuncu

  Bazı antienflamatuvar ilaçlar, kemoterapi ilaçları ve müshil gibi maddeler turuncu bir renge neden olabilir. Daha fazla su içerek turuncu renkte değişiklik olmasını sağlayabilirsiniz.

  pembe_ve_kirmizi_idrar_rengi.jpg

  Pembe ve Kırmızı

  İdrar yolu hastalıkları, güçlü antibiyotik ilaçlar, karaciğer rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Bu durumda en kısa süre içinde doktorunuza başvurmanız gerekir. Önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

  yesil_ve_mavi_idrar_rengi_hastalik.jpg

  Yeşil ve Mavi

  Yeşil renk, Pseudomonas bakterilerinin neden olduğu ender bir idrar yolu enfeksiyonunu işaret edebilir. Bu bakteri böbrek taşlarına da neden olabilir. Uzun süreli antibiyotik kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  kahvre_rengi_idrar.jpg

  Kahverengi


  Vücudunuzda çok fazla su kaybı olduğunun işareti olabilir. Su ve mineral dengesini sağlamanız gerekir. Genetik nedenlere bağlı olabilir. Uzun süre devam eden durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir.

  kopuren_idrar.jpg

  Köpüren İdrar

  Zaman zaman oluşması normal karşılanabilir. Sık sık bu sorunu yaşıyorsanız idrardaki protein değerlerinin yüksek olduğu anlamına gelebilir.

  seffaf.jpg

  Şeffaf

  İdrarınız tamamen şeffafsa, fazla su içtiğinizin işaretidir. Bu belirli risklere neden olabilir, vücudunuzdaki tuz seviyesini öğrenmeniz gerekir. Bu, vücudunuzda kimyasal bir dengesizlik yaratabilir. Daha az su içmeniz gerekebilir.

  soluk_saman_sarisi.jpg

  Soluk Saman Sarısı

  İdrarınız bu renkte ise endişelenmenize gerek yok demektir. İdeal olarak idrarınız soluk bir altın rengi olmalıdır. Soluk sarı renkte normal olduğunu gösterir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!