Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

İlişkide Empati Neden Gereklidir?

iliskilerde_empati.jpg
Sağlıklı, huzurlu ve uzun süreli bir ilişki yaşamak için ilişkide empati neden gereklidir? Sorunların çözülmesi ve eşlerin birbirlerini...
Yazar Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Sağlıklı, huzurlu ve uzun süreli bir ilişki yaşamak için ilişkide empati neden gereklidir? Sorunların çözülmesi ve eşlerin birbirlerini anlayabilmesi için gerekli olan altın kural empatinin önemini sıraladık.

  İlişkilerde empati olaylara sadece kendi açınızdan değil, hayatınızdaki insanın duygu ve düşüncelerini de hesaba katarak düşünmenizi sağlar. Olaylara geniş bir yelpazeden bakabilmenizi sağlayan empati, huzurlu ve anlayışın olduğu bir ilişkinin temel taşıdır.

  Zorlu yaşam koşulları, ev ve iş hayatı, sosyal hayatta var olabilme çabası ile ilişkiler çıkmaza girebilir. Burada ilişkiyi kurtarabilmek için empati kavramının dengeli bir şekilde oluşturulması gerekir. Empatinin kendinize haksızlık olmadığını ancak sınırları aşan fedakarlıklarında empati olmadığının farkında olmanız gerekir.

  İlişkilerde sorun çıkmasına neden olan en önemli etkenler ilgisizlik, kıskançlık, tarafların hal ve hareketleridir. Peki ilişkinizi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için nelere dikkat etmelisiniz. Sorunlarınızı çözebilmek için ilk olarak bunun nedenini ve karşınızdaki insanın neden böyle davrandığını analiz etmeniz gerekir. Bunu anlayabilmek için onu gözlemleyin ve sonuca varamadıysanız sakin bir şekilde konuşmayı deneyin. Tartışmaların en önemli anında sakin bir şekilde konuşma çabanız sonuçsuz kalabilir. İki tarafında sakinleşmesini beklemek en doğru sonucu almanız yardımcı olacaktır.

  Empati yeteneğinizin gelişmesi için insanları gözlemleyebilirsiniz. İnsanların hangi davranışı, hangi duygu ile yaptığını anlamaya çalıştığınızda daha sağlıklı aşk ve insan ilişkilerine sahip olabilirsiniz.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Caglasultan akkoyun
  Erkegin baskin taraf olma arsusu malesef biz kadinlari tahamulsuzluge itiyor.herseyi onlar biliyor bunu giyme onu yapma.surekli bi hakim olma cabasi
   musti4545 ve doktoranne bunu beğendi.
 2. CananDemirgul
  Ben yaparım sen yapamazsın olayı ilişkiye girince empati şart oluyor vallahi
 3. praying angel
  En büyük sorunumuz kesinlikle bu :KK43:
   CananDemirgul bunu beğendi.