Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

İnsan Beyni Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

beyin_hakkinda_ilginc_bilgiler.jpg
Vücudumuzun kas ve iskelet sisteminin kontrolünü sağlayan beyin ile ilgili ilginç bilgiler var. İşte insan beyni hakkında bilmeniz gerekenler var....
Etiketler:
Yazar Puanı:
4.75/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Yapılan araştırmalar sonucunda insan beyni tam anlamıyla keşfedilebilmiş değildir. Beyin yapımız hakkında edinilen bilgiler ise oldukça dikkat çekicidir.

  Az Uyumak

  Günlük işlerin yoğunluğundan az uyku uyumak zorunda olanların dikkat etmesi gerekiyor. Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim adamları, uyku eksikliğinin hafızayı kötüleştirebileceğini ve Alzheimer hastalığına neden olabileceğini söylüyor. Gece uykusu sırasında, beyin hücreleri beynimizi bu uykuda zehirli toksinlerden arındırır. Yeterli uyumadığınızda beyin üzerinde yıkıcı etkiler başlamış olur.

  Sevgi ve Nefret Aynı Bölgede

  İngiliz bilim adamları, sevgi ve nefretin benzer beyin bölgelerinden kaynaklandığı keşfetti. Çok sevilen kişilere aynı zamanda büyük nefret beslenmesinin nedeni bu araştırma ile kanıtlanmış oluyor.

  Beyin Susuzluğa Duyarlıdır

  İnsan beyninin yaklaşık % 80 sudur. Susuz kalmak düşünme ve yönetme kapasitesinde azalmalara neden olur. Uzun süreli susuzluklar beyinde tahribata neden olabilir. Hafıza kaybı oluşturabilir.

  Hamilelik Beyin Yapısını Değiştirir

  Hamilelik döneminde beyin yapısında bazı değişiklikler oluşur. Annenin beyni dış tehlikeleri fark edebilmek için daha duyarlı hale gelir. Bu durum aynı zamanda anne ve bebek bağını güçlendirme özelliğine de sahiptir.

  Resim Yapmak Beyni Geliştirir

  Yapılan araştırmalar resim yapmanın sadece hobi olmadığını gösteriyor. Beyin yapısında güçlü değişiklikler yapabiliyor ve sağlıklı bir hafıza sağlıyor.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!