Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

İş stresiyle başa çıkma yöntemleri

is_stresi.jpg
İş hayatınızdaki sorunların ve gerginliklerin sosyal hayatınızı etkilememesi için iş stresiyle başa çıkma yöntemleri hazırladık. İş hayatındaki...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  İş hayatınızdaki sorunların ve gerginliklerin sosyal hayatınızı etkilememesi için iş stresiyle başa çıkma yöntemleri hazırladık. İş hayatındaki gerginliklere karşı kendinizi nasıl korumalısınız? İş çıkışı rahat olabilmek için bilmeniz gerekenleri sıraladık.

  Bazı meslek grubundaki çalışanların kaygı bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlara daha elverişli olduğu düşünülüyor. Bunun nedeni ise iş hayatındaki stres ve yorucu temponun kişileri yorması ve psikolojik olarak hassas bir hale getirmesi gösteriliyor. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz tükenmişlik sendromuna neden olabiliyor. Peki iş hayatındaki stres ile başa çıkabilmek için neler yapılması gerekir.

  Mobbing Olduğunun Farkına Varın

  İş hayatında psikolojik yıldırma olarak tanımlanan mobbinge maruz kalıyor olabilirsiniz. İş hayatınızdaki fiziksel ve psikolojik durumunuzu etkileyen bir bilinçli bir baskıdan şüphe ediyorsanız bunu gerekli kişiler ile görüşmelisiniz. Mobbingle mücadele konusunda yazılmış olan kitap ve makalelerden yardım alabilirsiniz.

  Rahatlayın

  İş yerinizin gerginliklerinden uzak durmak ve düşünebilmek için ara vermeye özen gösterin. Bu aralarda birileriyle günlük olaylar hakkında sohbet edebilir ya da kendi başınıza dinlenebilirsiniz.

  İş Hayatında Mesafe Koymayı Öğrenin

  İş yerinizdeki ortamınızdaki arkadaşlarınız ile aranızdaki mesafenin ne kadar olması gerektiğini siz belirlemelisiniz. İş ortamınıza göre şekillendirebileceğiniz bu mesafeyi aynı ölçüde tutmak gereksiz yorgunlukların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

  İş Çıkışı Sosyalleşin

  İş hayatınızın dışından olan ve masaya oturduğunuzda başka konularda sohbet edebileceğiniz arkadaşlarınız ile buluşun. Bu rahatlamanızı ve gün boyunca oluşan gerginlikten kurtulmanızı sağlayacaktır.

  Aklınızdaki İşleri Yarına Bırakın

  Yoğun çalışan kişiler mesai saatlerinin içinde işleri bitirmekte zorlanabilir ve iş çıkışlarında da bu işleri düşünür. Bu beyniniz sadece mesai saati içinde değil çoğu zaman uykunuzda bile çalışmış olur. Bu durum bir süre sonra psikolojik yorgunluklara neden olabilir.

  Sorunlarınızı Bildirin

  İş hayatı ve özel hayatınız birbirinden tamamen farklıdır. Özel hayatınızdaki insanlar siz konuşmadan sorununuz olduğunu anlayabilir ancak iş hayatında bu kolay olmayacaktır. Sorunlarınızı ve memnun olmadığınız şartları üstlerinize bildirmekte zaman kaybetmeyin.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.