Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kadınlarda Saç Dökülmesinin İki Önemli Nedeni

sac-dokulmesinin-iki-onemli-nedeni-1.gif
 1. BenNeseLi
  Saç dökülme nedenlerini az çok biliyoruz ama asıl önemli olan iki nedeninden haberdar mıyız hanımlar? Öyleyse yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  Kıyafetlerimizi tamamlayan ve yüzümüze anlamlı bakışlar kazandıran saçlarımız zamanla yıpranır ve dökülmeye başlar. İlk etapta dökülmeleri umursamayız ama dökülmeler zamanla artınca yumurta kapıya dayanır.
  sac-dokulmesinin-iki-onemli-nedeni-2.jpg

  Peki ya saç dökülmelerinin asıl nedeni ne diyorsanız hemen açıklıyoruz. Kabul edelim ki saç dökülmesi erkeklere oranla kadınlarda daha fazla.

  Her saç teli farklı büyüme evresinden geçtiği için dinlenmeye geçen saç telleri zamanla dökülür. Her gün belli oranda saç teli dökülür. Yani günlük 100 saç telinin dökülmesi gayet normal. Ancak bu seviyenin üstüne geçerse hem sosyal hem de psikolojik olarak sıkıntı yaratır.

  Kadınlarda Saç Dökülmesinin İki Önemli Nedeni

  Kadınlarda saç dökülmesinin iki önemli nedenlerinden biri “telogen effluvium” denilen saçların aniden dökülmeye başlaması. Diğeri ise genetik faktörlerle ortaya çıkan “kadın tipi saç dökülmesi”.
  sac-dokulmesinin-iki-onemli-nedeni-1.gif

  Telogen Effluvium Nedir?

  Saç dökülmenin en sık nedeni olan telegon effluvium gebelik sonrası, doğum kontrol hapları, hormon tedavileri, tiroid bezinin çok ya da az çalışması, yüksek ateş, demir eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkar ve saçlarda dökülmelere neden olur.

  Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

  Genetik faktörlere dayanan kadın tipi saç dökülmesi erkeklerdeki kelliğe benzer saç dökülmesine benzer. Kadın tipi saç dökülmesi androjen hormonlarının etkisi ile ortaya çıkar ve ilk olarak saçlarda seyrekleşmeye neden olur. Yani saç dökülmeye başladığında yavaş yavaş incelmeye başladığı için bunu yaşayan kişi saçlarının azaldığını fark etmez. İlk zamanlar tam anlamıyla dökülme olmasa da menopoz sonrasında alında açılmalar yaşanabilir.

  Sizin saçlarınızda nasıl bir dökülme yaşanıyor?

  Bu bilgiler öneri niteliğinde olup, kesin bilgi, için uzmana danışınız!

  Editör: Neşe Akbaş

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. dagliserap
  Dökülmem çok vardı ya saçlarımda açıklık vardı artık derim görünmeye başlamıştı stres yaptıkça daha çok dökülmeye başladı kuaförüm patentli keratin önerdi kullanmaya başladım şükür ki dökülmem durdu yeni saçlar çıkmaya başladı saçlarım normale dönüyor.
 2. payem
  benimde saçlarımda çok dökülme oluyo ama kellik derecesinde değil. Kan değerlerimi ölçmeye karar verdim sanırım kan düşüklüğü ve çinko düşüklüğünden kaynaklanmakta.
 3. ceren zor
  yapmış olduğum hatalı diyet sonucunda aşırı kilo verdim ve saçlarım dökülmeye başladı.bununla ilgili tavsiyelerinize ihtiyacım var.yardımcı olur musunuz.
 4. bankendor
  doğumdan sonra saçlarım tutam tutam döküldü yedi yıl geçti ama hala dökülmeye devam ediyor ve uzamıyor dr gittim bir çok vitamin ve saç serumu verdi ama bir işe yaramadılar tavsiyesi olan varmı
 5. Fome
  Benim saçlarımın dökülmesinin nedeni tiroid yetmezliği hergün hormon ilacı kullanıyorum bu yüzden saçlarım çok dökülüyor.birkaç bitkisel şampuan denedim fakat sonuç pek değişmedi...
 6. Wode
  Ön bölgede ne yazıkki senelerdir uğraşıyorum lise yıllarında kabarık bonus kafa gezen ben 35 li bu yaşları ne yapıcağını bilemeden geçiriyorum dr gittim defalarca yağlar bitkisel kürler ...protez saç düşünmeye başladım kullanan varmı acaba birde minoksil hakkında bilgi veren olursa -
  1. Önceki cevapları gör...
  2. Wode
   İyi gelsin biraz toparlasın önür boyu kullanmaya raziyim protez saç da düşünmüyor degilim
   kara-kaya-643 bunu beğendi.
  3. kara-kaya-643
   protez saç dediğiniz nasıl oluyr bilgi verir misiniz bana da
  4. Wode
   Benin de yeni duyduğun bir şey google da çok bilgi var videolar yorumlar ...birebir saçınızın aynısından üretip özel bir yapıştırıcı ile saça uyguluyorlar boyle okuyunca amannnn o ne diyeceksin ama oneriyorum birkaç iyi firma var videoları izle
   kara-kaya-643 bunu beğendi.