Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kalp krizinden bir ay önce vücuttaki sinyaller

kalp_krizi.jpg
Tehlike bir sağlık problemi olan kalp krizinden bir ya önce vücuttaki sinyaller nelerdir? Vücudunuzdaki bu değişiklikleri dikkate alarak doktora...
Etiketler:
Yazar Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Kalp krizi aniden gelen bir hastalık olarak düşünülse de öncesinde yorulan kalbiniz size sinyaller vermeye başlar. Özellikle aile geçmişinde kalp rahatsızlıkları olan kişiler için rehber olabilecek bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

  Yorgunluk

  Olağandışı ve nedensiz yere oluşan yorgunluk önemli belirtidir. Kadınlarda bu etki daha fazla görülebilir. Evde uzanırken de kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Basit işler sizi eskisinden fazla yorar hale gelmiştir.

  Karın Ağrısı

  Karın ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik hissi veya mide rahatsızlığı en yaygın semptomlar arasındadır. Gergin vücut mideye baskı yapacaktır.

  Uykusuzluk

  Uykusuzluk, aynı zamanda kalp krizi veya felç gibi hastalıkların habercisi olabilir. Kadınlarda bu belirtiye daha sık rastlanır.

  Solunum Darlığı

  Nefes darlığı ve rahat nefes alamama gibi belirtiler 6 aylık süreçte kalp krizi riski barındırabilir. Baş dönmesi bunu bir sonucu olabilir.

  Saç Dökülmesi

  Aniden ortaya çıkan saç dökülmesi kalp krizinin bir belirtisi olabilir. Başın üst kısımlarında bu dökülmeler daha fazla görülür.

  Düzensiz Kalp Atışı

  Bu düzensiz kalp atışı birkaç dakika sürebilir sonucunda güçlü bir baş dönmesi yaratır. Sonrasında normale döner.

  Aşırı Terleme

  Alışılmadık veya aşırı terleme kalp krizinin erken uyarı işaretidir. Gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Kadınları daha fazla etkiler. Menopoz terlemeleri ile karıştırılabilir.

  Göğüs Ağrısı

  Şiddetli göğüs ağrısı olabilir. Erkekler bu ağrıları daha fazla hissederken kadınların % 30'unu etkileyen bir belirtidir. Genellikle sol kol alt çene, boyun, omuzlarda veya karnında rahatsızlık verici ağrılar oluşturur.

  Ek Bilgi

  Kalp krizinin önemli belirtilerinden biri de göz kapağı çevresindeki sarı lekeler olabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!