Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Karaciğer sağlığını korumak için bu besinleri tüketin

karaciger_sagligini_koruma.jpg
Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için sofranız mutlaka yer vermeniz gerekenleri sıraladık. Karaciğer sağlığını korumak için bu besinleri...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Karaciğer ortalama 1,4 kg'lık bir organdır. Detoksifikasyon, karboksik metabolizma, protein sentezi, sindirim, glikojen depolaması, safra üretimi, hormon salgısı ve kırmızı kan hücresi ayrışması için gerekli biyokimyasal üretim gibi işlemleri gerçekleştirir.

  Çok fazla alkol tüketmek, düzensiz beslenmek ve az uyumak gibi yaşam tarzı seçeneklerimiz göz önüne alındığında, karaciğer aşırı yorulmuş olur. Siroz, asit, hepatit, karaciğer yetmezliği gibi komplikasyonlara yol açabilir. Karaciğeri iyileştiren ve temizleyen besinler tüketerek bunları önleyebilir ya da semptomları azaltabilirsiniz.

  Sağlıklı Karaciğer İçin Mutlaka Tüketmeniz Gerekenler

  Sarımsak,

  Brokoli,

  Zencefil,

  Pancar kökü,

  Havuç,

  Yeşil yapraklı sebzeler,

  Yeşil çay,

  Zerdeçal,

  Avokado,

  Limon,

  Elma,

  Zeytin yağı,

  Kereviz,

  Kuşkonmaz,

  Ceviz,

  Turp,

  Greyfurt,

  Tam tahıllı ürünler,

  Domates,

  Karahindiba,

  Brüksel lahanası

  Karaciğer rahatsızlıklarını engelleyebilmek için sigara ve alkol tüketmemelisiniz. Günlük en az lt su tüketmeye özen gösterin. Düzenli egzersizler yapın.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!