Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kışın D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

d_vitamini_nasil_alinir.jpg
Kış aylarında önemli D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarının cildinize teması zorlaşabilir. Kalın giysiler ve yoğun olmayan güneş ışığına karşı...
Yazar Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Kış aylarında önemli D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarının cildinize teması zorlaşabilir. Kalın giysiler ve yoğun olmayan güneş ışığına karşı kışın D vitamini eksikliğine ne iyi gelir? Önemli kemik hastalıkları ve raşitizm gibi sorunları engellemek için bu D vitamini kaynaklarını tüketebilirsiniz.

  D vitamininin insan vücuduna kas gücünün düzenlenmesi, kalp hastalıklarından korunmak, kalsiyum ve fosfor dengesinin sağlanmasına yardımcı olmak, kemik sağlığının korunması gibi katkıları vardır. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve obezite üzerinde etkisi olan bir vitamindir. Kışın gribal enfeksiyonlar ile mücadele etmenizi kolaylaştırır.

  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

  Halsizlik,

  Depresyon,

  Kas krampları,

  Kaslarda zayıflama,

  Baş ağrısı,

  Yüksek tansiyon,

  Kilo artışı,

  Zayıflayamama,

  Kabızlık,

  İshal,

  Sindirim sistemi hastalıkları,

  En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Kış aylarında yeterli güneş ışığı alınmaması durumlarında sık görülen D vitamini eksikliğini gidermek için düzenli olarak tüketmeniz gereken besinleri sıraladık.

  kisin_d_vitamini_alma.jpg

  D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

  Balık Yağı,

  Uskumru,

  Ton balığı,

  Sardalye,

  Somon,

  Tereyağı

  Maydanoz,

  Mantar,

  Soya sütü,

  Brokoli,

  Süt,

  Yumurta sarısı,

  Peynir

  Bu besinlere günlük besin tüketiminizde yer verebilirsiniz. Güneşli günlerde gün ışığının cildinize doğruda temas etmesini sağlamanız gerekir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!