Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Marteniçka (mart ipi) Nedir? Nasıl Yapılması Gerekir? Nasıl Dilek Dilenir?

Martenicka_mart_ipi_nasil_yapilir.jpg
Eğlenceli ve çok eski bir Balkan geleneği olan marteniçka (mart ipi) nedir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl dilek dilenir?...
Yazar Puanı:
4.5/5,
Kullanıcı Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Eğlenceli ve çok eski bir Balkan geleneği olan marteniçka (mart ipi) nedir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl dilek dilenir? İşte yüzlerce yıldır yapılan bu geleneğin ayrıntıları.

  Mart ipi geleneği Balkan topluluklarında oldukça yaygındır. Kadın ya da erkeklerin bileğinde mart ayı boyunca görebileceğiniz marteniçkalar günümüzde farklı renklerden yapılıyor olsa da bilinen eski gelenekte kırmızı ve beyaz yapılması gerekir.

  Marteriçka Nedir? Mart İpi Nasıl Yapılması Gerekir?

  Marteriçka, mart ayının başında kırmızı ve beyaz iplerin örülmesi ya da bağlanması ile yapılan bir bilekliktir. Bilekliği örerken ya da bileğinize taktığınızda dilek dilemeniz gerekir. Bir ay boyunca bileğinizden çıkarmamalısınız. Mart ipi geleneğinin temeli baharın başlangıcında güzel dileklerde bulunmaktır.

  mart_ipi_nasil_yapilir.JPG

  Nasıl Yapılması Gerekir?

  Mart ipi için kullanmanız gereken temel iki renk kırmızı ve beyazdır. İster örgü isterseniz de yan yana bağlayarak kullanabilirsiniz. Kendiniz için yapıyorsanız örerken dileğinize odaklanmanın etkili olduğu söyleniyor.

  mart_ipi_dilek_dileme.jpg

  Nasıl Dilek Dilenir?


  Dileğinizi diledikten sonra bir ay bileğinizden çıkarmayın ya da her zaman üzerinizde taşıyın. Bir ayın sonunda taş altına bırakın ya da meyve veren bir ağaca bağlayın.

  Yılbaşı dilek çiçeği kokina nedir? Tıklayın !

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. yildirimaysun91
  Eğlenceli bir gelenek ama ip bağlıyoruz diye de kabul olcak değil
 2. dilarabalci
  Benim erkek arkadaşım Bulgaristan göçmeni. Onun annesi bana marteniçka örüp gönderdi. Mart ayı sonuna kadar takılıyormuş ve leylek görmek gerekiyormuş. :) Leylek görünce çiçek açan bir dala bağlayıp dilek dileyebiliyormuşuz. :)
   yenGEnC ve BeRnA087 bunu beğendi.
 3. Elifberenk27
  Mart aynın başında deniyor yazıda ama yarın yapsam olurmu acaba ya:KK43:??
 4. YouAreMyCure
  Ya bencede cok eglenceli ve ilginc bir gelenek bende yaptim takiyorum ve mart sonunda agaca bagliycamda ama dilegimiz ne zman gercek olur acaba
 5. gecevekedicik
  Ya şöyle tatlı dilek geleneklerini ögrenmek cok guzel oluyor tesekkur ederim kim paylastiysa vallahi yaptım bende gec oldu ama heveslendim niyeyse tabiki herseyi bilen allahtır ama boyle seyler mutlu ediyor insanı:KK200::KK54:
   YouAreMyCure bunu beğendi.
 6. ednah1907
  üniversitede yurt oda arkadaşım
  bulgar göçmeniydi ondan öğrenmiştim bana da yapardı
  eski günleri hatırlattınız
 7. Mihmandar_34
  Mart ayının başından bu yana kolumda..
  Leyleği görünce çıkarıp ağaca bağlamak ya da nehre atmak amaçlı takılır. Balkan kökenliyim. Bizim oralarda cok meşhurdur...
  Özledim memleketimi!
   The-Vergina-Sun ve yenGEnC bunu beğendi.
  1. Egunes41
   Yetişemezsek başına dilek tutulmasının sonucunu etkilermi acaba :)))
   Mihmandar_34 bunu beğendi.
  2. Mihmandar_34
   Mart ayı içinde takın, başında takmanız gerekmiyor illa ki :)
 8. The-Vergina-Sun
  Çocukluğumu beni hatırlattınız! Kırmzı-beyaz 'martinka' Mart ayının başında babaannem bileklerimize takıyordu. Yaşadığım yerde çok leylekler vardı geliyorlardı yani ilkbaharda... Uzun zaman görmedim ve bir ya iki yıl önce gördüm leyleği ve çok sevindim çocukluğum aklıma geldi.
   Rotam7 ve yenGEnC bunu beğendi.
 9. Lonely141
  Safsatadan başka bir sey degill..
   parcalandim bunu beğendi.
 10. selmaherek
  Batıl inanç...hatta bunu yaparsam günaha bile gireceğimi düşünüyorum...dilekler sadece Allah’tan istenir...
   parcalandim, ponnn, canavar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.