Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Marteniçka (mart ipi) Nedir? Nasıl Yapılması Gerekir? Nasıl Dilek Dilenir?

Martenicka_mart_ipi_nasil_yapilir.jpg
Eğlenceli ve çok eski bir Balkan geleneği olan marteniçka (mart ipi) nedir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl dilek dilenir?...
Yazar Puanı:
4.5/5,
Kullanıcı Puanı:
4/5,
  1. Editor
    Eğlenceli ve çok eski bir Balkan geleneği olan marteniçka (mart ipi) nedir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl dilek dilenir? İşte yüzlerce yıldır yapılan bu geleneğin ayrıntıları.

Mart ipi geleneği Balkan topluluklarında oldukça yaygındır. Kadın ya da erkeklerin bileğinde mart ayı boyunca görebileceğiniz marteniçkalar günümüzde farklı renklerden yapılıyor olsa da bilinen eski gelenekte kırmızı ve beyaz yapılması gerekir.

Marteriçka Nedir? Mart İpi Nasıl Yapılması Gerekir?

Marteriçka, mart ayının başında kırmızı ve beyaz iplerin örülmesi ya da bağlanması ile yapılan bir bilekliktir. Bilekliği örerken ya da bileğinize taktığınızda dilek dilemeniz gerekir. Bir ay boyunca bileğinizden çıkarmamalısınız. Mart ipi geleneğinin temeli baharın başlangıcında güzel dileklerde bulunmaktır.

mart_ipi_nasil_yapilir.JPG

Nasıl Yapılması Gerekir?

Mart ipi için kullanmanız gereken temel iki renk kırmızı ve beyazdır. İster örgü isterseniz de yan yana bağlayarak kullanabilirsiniz. Kendiniz için yapıyorsanız örerken dileğinize odaklanmanın etkili olduğu söyleniyor.

mart_ipi_dilek_dileme.jpg

Nasıl Dilek Dilenir?

Dileğinizi diledikten sonra bir ay bileğinizden çıkarmayın ya da her zaman üzerinizde taşıyın. Bir ayın sonunda taş altına bırakın ya da meyve veren bir ağaca bağlayın.

Yılbaşı dilek çiçeği kokina nedir? Tıklayın !

Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
  1. yildirimaysun91
    Eğlenceli bir gelenek ama ip bağlıyoruz diye de kabul olcak değil
  2. dilarabalci
    Benim erkek arkadaşım Bulgaristan göçmeni. Onun annesi bana marteniçka örüp gönderdi. Mart ayı sonuna kadar takılıyormuş ve leylek görmek gerekiyormuş. :) Leylek görünce çiçek açan bir dala bağlayıp dilek dileyebiliyormuşuz. :)
      yenGEnC ve BeRnA087 bunu beğendi.
  3. Elifberenk27
    Mart aynın başında deniyor yazıda ama yarın yapsam olurmu acaba ya:KK43:??
  4. YouAreMyCure
    Ya bencede cok eglenceli ve ilginc bir gelenek bende yaptim takiyorum ve mart sonunda agaca bagliycamda ama dilegimiz ne zman gercek olur acaba
  5. gecevekedicik
    Ya şöyle tatlı dilek geleneklerini ögrenmek cok guzel oluyor tesekkur ederim kim paylastiysa vallahi yaptım bende gec oldu ama heveslendim niyeyse tabiki herseyi bilen allahtır ama boyle seyler mutlu ediyor insanı:KK200::KK54:
      YouAreMyCure bunu beğendi.
  6. ednah1907
    üniversitede yurt oda arkadaşım
    bulgar göçmeniydi ondan öğrenmiştim bana da yapardı
    eski günleri hatırlattınız
  7. Mihmandar_34
    Mart ayının başından bu yana kolumda..
    Leyleği görünce çıkarıp ağaca bağlamak ya da nehre atmak amaçlı takılır. Balkan kökenliyim. Bizim oralarda cok meşhurdur...
    Özledim memleketimi!
      The-Vergina-Sun ve yenGEnC bunu beğendi.
    1. Egunes41
      Yetişemezsek başına dilek tutulmasının sonucunu etkilermi acaba :)))
      Mihmandar_34 bunu beğendi.
    2. Mihmandar_34
      Mart ayı içinde takın, başında takmanız gerekmiyor illa ki :)
  8. The-Vergina-Sun
    Çocukluğumu beni hatırlattınız! Kırmzı-beyaz 'martinka' Mart ayının başında babaannem bileklerimize takıyordu. Yaşadığım yerde çok leylekler vardı geliyorlardı yani ilkbaharda... Uzun zaman görmedim ve bir ya iki yıl önce gördüm leyleği ve çok sevindim çocukluğum aklıma geldi.
      Rotam7 ve yenGEnC bunu beğendi.
  9. Lonely141
    Safsatadan başka bir sey degill..
      parcalandim bunu beğendi.
  10. selmaherek
    Batıl inanç...hatta bunu yaparsam günaha bile gireceğimi düşünüyorum...dilekler sadece Allah’tan istenir...
      parcalandim, ponnn, canavar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.