Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Odaklanmayı ve dikkati arttırmak için neler yapılır?

odaklanmayi_ve_dikkati_arttirmak_icin_neler_yapilmali.jpg
İş ve okul hayatında odaklama sorunu yaşayan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekir? Odaklanmayı ve dikkati arttırmak için neler yapılır? Günlük...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  İş ve okul hayatında odaklama sorunu yaşayan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekir? Odaklanmayı ve dikkati arttırmak için neler yapılır? Günlük hayatı zorlaştıran dikkat dağınıklığı için önerilerimiz var.

  Dikkat dağınıklığının birçok nedeni olabilir. Başlıca nedenleri arasında ise aşırı, stres, yorgunluk ve yanlış beslenme yer alır. Hayat şartlarınızda ve beslenmenizde değişiklikler yaptığınızda dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu ile başa çıkabilirsiniz.

  Dikkat Dağınıklığı ve Odaklanma Nasıl Geçer?

  rahat_bir_uyku.jpg


  İyi Bir Uyku

  Günlük uykunuz odaklanmanızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin. Sabahları yorgun uyanıyorsanız yatak odanızdaki ses ve ışık düzeyinde değişiklikler yapabilirsiniz.

  Uyuyorum ama yorgun uyanıyorum diyorsanız Tıklayın !

  Beslenme

  Vücuttaki yetersiz vitamin dengesi dikkat dağınıklığına yol açabilir. Kan değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda olacaktır. Doktorunuzun önerisi ile vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan vitaminleri doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız. Tam tahıllı besinler, taze sebze ve meyveler, yeterli protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ tüketimine özen gösterin. Aşırı karbonhidrat tüketimi uzun sürede beyin aktivitelerine zarar verebilir. Aşırı şekerli besinlerden kaçının.

  Yeterli Su İçmek

  Su vücuttaki tüm sistemin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalar yetersiz su tüketiminin beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olabileceğini gösteriyor. Günlük en az 2.5 lt su içme alışkanlığı kazanmanız gerekir.

  Gevşeyin

  Stres dikkat dağınıklığına neden olabilen diğer bir etkendir. Stresten uzak bir hayat yaşamaya çalışın. Rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olabilecek aktivitelere yönelebilirsiniz. Yoga ve meditasyon, sakinleştirici müzikler size yardımcı olabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. praying angel
  o kadar da su içiyorum bana mısın demiyor. bünyeyle alakalı sanırım