Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

cocuk_okula_gitmek_istemiyorsa.jpg
Okul sezonunun açılmasına az kaldı. Çocuğunuz şimdiden huzursuzlanmaya başlamış olabilir. Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı?...
Etiketler:
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Yaz tatiline alışan çocuklar için erken uyanmak, okula gitmek, ders dinlemek ve ödev yapmaya tekrar başlamak zor olacaktır. İlk defa okula başlayacak çocuklar ise bilmedikleri bir ortamda kendilerini yalnız hisseder, anne ve babadan kopmak istemeyebilir. Bu durumlarda çocukların okula bağlanmasını sağlamak gerekir.

  Çocuğu Okula Alıştırmak İçin

  Okulun ilk günü çocuk çok ciddi tepkiler vermediyse okulda kalmayın. Sizi çok duygusal görmesine izin vermeyin. Bu durumu bir ayrılık olarak algılayabilir.

  Okula gitmek istemeyen çocuğun sınıf öğretmeninden tavsiyeler alabilirsiniz.

  Çocuğu her gün okula göndermelisiniz. Evde kalma süresi uzadıkça ya da alışkanlık oluştukça sorunlar devam eder.

  Okullar açıldıktan sonra ilk ay aynı sorunlar devam edebilir. Sabırlı davranışlar göstermelisiniz.

  Çocuğun okul ortamından kaynaklanan sorunlar varsa okul yönetimi ya da öğretmen ile görüşmeniz gerekir. Okula huzursuzluk yaşayan çocuklar evde de saldırgan ve sinirli davranışlar gösterebilir.

  Okula gitmemek için çocukların karın ağrısı, boğaz ağrısı gibi şikayetlerinin fizyolojik olup olmadığını araştırmalısınız.

  Çocuğunuz geçen zaman diliminde okula alışmadıysa ve anormal tavırlar sergiliyorsa pedagogdan yardım almayı düşünmelisiniz.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!