Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Omurga sağlığınız için bu hareketleri yapmayın

omurga_sagligi (6).jpg
Gün içerisinde vücudu ayakta tutan omurga kemiklerimizin yapısında bozulmalara neden olacak pozisyonlarda bulunuyoruz.
Yazar Puanı:
4.5/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Omurga sağlığınız için bu hareketleri yapmayın. Farkında olmadan gün içerisinde alınan pozisyonlar ileride sağlık sorunlara neden olabiliyor.

  Omurga kemikleri insan vücudunu ayak tutan temel sistemlerden biridir. İlerleyen yaşlarda kemik yapısındaki bozulmalar ve incelmelere bağlı olarak yıpranan omurga kemiklerinde eğrileşme olabilir. Olası eğrileşme sorunun önüne geçebilmek için erken yaşlardan itibaren omurga kemiklerinin şeklinin korunmasına özen gösterilmelidir.

  Omurga Sağlığını Korumak İçin Bu Hareketlerden Kaçının
  omurga_sagligi (7).jpg


  Diş Fırçalama

  Birçok kişi diş fırçalarken etrafı kirletmemek için eğilir ve birkaç dakika boyunca öyle kalır. Diş fırçalama sırasında eğilmek omurga yapınıza zarar verebilir.

  omurga_sagligi (8).jpg

  Bulaşık Yıkama

  Uzun boylu kişilerde daha fazla görülen bu durumda kişi eğilir. Kendinizi olduğunuz pozisyona sabitlemek için tek bacağınızın altına tabure alabilirsiniz.

  omurga_sagligi (9).jpg

  Araba Tekerleği Değiştirme

  Aracınızın tekerleğini değiştirirken vücudunuzu zorlamamak için şekildeki pozisyonda durmalısınız. Hem daha az enerji harcamış olursunuz hem de omurga sağlığınızı zedelemezsiniz.

  omurga_sagligi (1).jpg

  Alışveriş Poşeti Taşımak

  Kol kaslarınızın ve omurga kemiklerinizin yapısında hasarlar oluşmaması için alışveriş poşetlerini eşit olarak bölün ve o şekilde taşıyın.

  omurga_sagligi (2).jpg

  Yer Temizliği

  Kadınlarda bel fıtğı oluşmasının en önemli nedenlerinden biri de temizlik yaparken yanlış pozisyonlar alınmasıdır. Yer temizliğinde mutlaka sopalı fırçalar kullanın.

  omurga_sagligi (3).jpg

  Ayakkabı Giyerken

  Ayakkabılarınızı giyerken birkaç dakika boyunca başınız eğilmiş pozisyonda kalabilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için oturarak ayakkabılarınızı bağlayın.

  omurga_sagligi (4).jpg

  Sırt Çantası Kullanırken

  Ağır çantalarınızı tek omuzda taşımayın. Ağırlığını ikiye böldüğünüzde omurga kemiklerinize en az zararı vermiş olursunuz.

  omurga_sagligi (5).jpg

  Ağır Nesneler Kaldırıp İndirmek


  Omurganızdaki disklerin zarar görmemesi için sizi zorlayacak ağırlıktaki nesneleri kaldırıp indirmeyin. Ciddi yaralanmalara ve kemik sorunlarına neden olabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. nalanbravo
  Dİkattli olmak gerekir
 2. praying angel
  Baştan sona bütün yanlış hareketleri yaptığımı farkettim sonra neden omzum ağrıyo belim ağrıyo. böyle olunca ağrır tabi :KK43: