Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Otoimmün Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

otoimmun_hastaligi_belirtileri.jpg
İçinde birçok hastalığı bulunduran ve önem taşıyan Otoimmün hastalık nedir? Otoimmün hastalıkların belirtileri nelerdir? Vücudunuzda bu...
Yazar Puanı:
3.5/5,
Kullanıcı Puanı:
4/5,
 1. Editor
  İçinde birçok hastalığı bulunduran ve önem taşıyan Otoimmün hastalık nedir? Otoimmün hastalıkların belirtileri nelerdir? Vücudunuzda bu değişimler varsa dikkatli olmanız gerekir.

  Otoimmün hastalıklar (Şeker hastalığı tip 1, Hashimoto tiroiditi, Romatoid Artrit, genel olarak 80 çeşit) dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Zamanında teşhis edilmezse, hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bu hastalıkların en yaygın belirtilerini sıraladık.

  Otoimmün Hastalıkların Belirtileri

  karin_agrisi_ve_sindirim_sorunlari.jpg

  Karın Ağrısı ve Sindirim Sorunları


  Otoimmün hastalıkların en sık görülen semptomlarından biri, kabızlık veya ishal gibi anormal bağırsak hareketidir. Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, hipotiroidizm ve daha birçok otoimmün hastalığı bu belirtilere sahiptir.

  sislik_otoimmun_belirtileri.jpg

  Şişlik

  Otoimmün hastalıkların birçoğu ciltte önemli belirtilere neden olmaz. Tiroid hastalığında ise boyun bölgesinde şişlik oluşumuna neden olabilir.

  kalici_yada_tekrarlayan_ates_otoimmun.jpg

  Kalıcı ya da Tekrarlayan Ateş

  Bu hastalıklarda hafif ya da yüksek ateş oluşabilir. Uzun zamandır yüksek ateş sorununuz varsa doktora başvurmanız gerekir.

  yorgunluk_otoimmun_hastaligi.jpg

  Yorgunluk

  Bu hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Gün içinde kendinizi halsiz ve güçsüz hissedebilirsiniz.

  beze_olusumu.jpg

  Beze Oluşumu

  Romatoid artritte şişmiş beze oluşabilir. Oluşan lupus bezelerin şişmesine neden olabilir.

  ciltte_kasinti.jpg

  Ciltte Kaşıntı

  Şeker hastalığının fark edilmeyen belirtilerinden biri de vücutta kaşıntı oluşmasıdır. Hashimoto hastalığı ve sedef hastalığında ise kırmızı kaşıntılı bir cilt oluşabilir.

  Karıncalanma Hissi

  Kol ve bacaklarda karıncalanma hissi yaşıyorsanız ve bunun nedenini bilmiyorsanız en kısa sürede doktora başvurmanız gerekir.

  kilo_Degisimleri.jpg

  Kilo Değişimleri

  Bağışıklık sisteminin metabolizma üzerinde değişiklikler yaratması ile oluşan bir sorundur. Hastalarda nedensiz kilo artışı ya da kilo kaybı olabilir.

  otoimmun_hastaligi_belirtileri.jpg

  Cilt Renginde Değişiklikler

  Gözün beyaz kısmında sarı lekelerin oluşması otoimmün hepatit belirtisi olabilir.

  Gıda Alerjileri


  Vücutta kaşıntı ya da döküntü oluşmayabilir. Bu alerjilerde vücut su tutmaya başlar ve şişlik oluşabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!