Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Periyodik Akdeniz Ateşi Nedir?

periyodik_akdeniz_atesi.jpg
Devamlı ateşlenen çocuğunuz periyodik ateş sendromu yaşıyor olabilir. Periyodik ateş sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? sizin için sıraladık.
Yazar Puanı:
3.5/5,
 1. Editor
  Çocuklarda 8-9 yaş öncesinde daha sık görülen ve aileler için endişe verici olan periyodik ateş sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Ailelerin dikkatli gözlemlemesi gereken bu hastalığın en belirgin özelliklerini hazırladık.

  Periyodik Akdeniz Ateşi Nedir?

  Bu sendromda çocukların ateşi 41 dereceye kadar çıkabilir. Dönemsel olarak gelişebilir. Ateş bazen günlerce sürebilir bazen ise kendiliğinde ortadan kalkar. Ortalama atak süreleri 5- 6 gün arasıdır. Yüksek ateşin etkisi ile çocukların ağız çevrelerinde yaralar oluşabilir. Ataklar ortalama 2.5 yaşında başlar ve 3-4 yıl devam edebilir. Genetik özellikler periyodik akdeniz ateşinde önemli rol oynar. Aynı ailedeki çocuklarda gözlenebilir.

  Periyodik Akdeniz Ateşi Tedavisi

  Hastalığın saptanmış kesin tedavisi yoktur. Steroid tedavisi uygulanır. Tek doz steroidler bir sonraki atakları engellemek için yeterli olmaz. Ateşe neden olan bademciklerin alınması da yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!