Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Peryavşan Otu Nedir? Şeker Hasatalarına Faydaları Nelerdir?

peryavsan_otu_nedir_nasil_demlenir_faydalari.jpg
Veronica ya da avrupa çayı olarak bilenen peryavşan otu nedir? Şeker hastalarına faydaları nelerdir? Nasıl demlenmesi gerekir? Sağlık açısından...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Veronica ya da avrupa çayı olarak bilenen peryavşan otu nedir? Şeker hastalarına faydaları nelerdir? Nasıl demlenmesi gerekir? Sağlık açısından yan etkileri var mıdır?

  Peryavşan Otu Nedir?


  Türkiye'de Doğu Anadolu bölgesinde yetişen yabani bir bitkidir. Yayla tavşanı, meryem otu olarak bilenen bir bitkidir. İnce ve narin olan bitkinin beyaz tomurcukları vardır. Geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisinde binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Taze olarak değil, güneşte doğal yöntemler ile tamamen kurutulduktan sonra tüketilmesi önerilir.

  Peryavsan_Otu_Nasil_Demlenir.jpg

  Peryavşan Otu Nasıl Demlenir?

  İki bardak kaynayan suyun içine bir bir tatlı kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır. Ortalama 2 dakika demlemeniz yeterlidir. Çay olarak demlemek istemeyenler oda sıcaklığındaki suyun içinde birkaç saat beklettikten sonra süzerek içebilir. Günde bir fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketildiğinde yan etkileri bulunan bir bitkidir.

  Yavşanotu_faydalari.jpg

  Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?


  Günde bir fincan peryavşan çayı tüketmenin insülin seviyesinin normale dönmesini sağladığı söyleniyor. Kandaki şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olarak diyabet hastaları için sağlıklı bir çay haline geliyor. 15 gün boyunca günde bir bardak içmek şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekir.

  Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile zayıflama üzerinde etkili olduğu düşünülüyor ancak kanıtlanmış bir araştırma değildir.

  Ateşli hastalıklara neden olan vücuttaki iltihabın tedavi edilmesine yardımcı olur. Enfeksiyonlar ile mücadele eder.

  Peryavşan otunu hamile kadınların kullanması önerilmez. Bebek gelişimi üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Emzirme döneminde de süt ile doğrudan bebeğe etki edeceği için peryavşan otu kullanmamanız gerekir.

  Şeker hastalığının ilk belirtileri için Tıklayın !
  Yeni Diyabet Hastalarının Bilmesi Gerekenler için Tıklayın !
  Alternatif Tıp için Tıklayın !

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. sadili
  Biz gaziantepte payavşanı deriz ishale birebir evimizde eksik olmaz . İshalin birici ilacı
   Editor bunu beğendi.