Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Postterm Doğum Nedir? Postmatüre Bebek Nedir?

Postterm_Dogum_Nedir_Postmatre_Bebek_Nedir.jpg
Normal doğum zamanının dışındaki doğumlar ve bebekler için kullanılan postterm doğum nedir? Postmatüre bebek nedir? Halk arasında gün aşımı doğum...
Yazar Puanı:
3.5/5,
 1. Editor
  Normal doğum zamanının dışındaki doğumlar ve bebekler için kullanılan postterm doğum nedir? Postmatüre bebek nedir? Halk arasında gün aşımı doğum olarak bilinen ve riskli olan bu doğum türünü araştırdık.

  Normal gebelik sürecinin 39 ile 40'ıncı haftalar arasında sonlanması ve doğumun gerçekleşmesi gerekir. Doğumun 42. haftaya kadar uzaması durumunda ise potterm doğum söz konusudur. Farklı nedenler ile normal sürenin öncesinde doğan bebeklere prematüre bebek, sonrasında doğan bebeklere ise postmatüre bebek denir.

  Postterm doğumun nedenleri arasında tiroid bozuklukları, plasenta bozuklukları, bebekte gelişim sorunları vardır. 35 yaş üstü gebeliklerde daha sık görülür. Postmatüre bebeklerde doğumdan sonra uzun saç ve tırnak, ince cilt yapısı ile buruşukluk, büyümüş gözler görülebilir. Bebeğin ilk dışkısını anne karnında yapmış olması plasentaya zarar vermiş olabilir.

  Postmature_Bebek_Nedir.jpg

  Postmatüre Bebeklerde

  Mekanyum aspirasyonu,

  Hipoglisemi,

  Sinir sistemi hastalıkları,

  Enfeksiyon,

  Morarma,

  İç organlarda kanama,

  Malnütrisyon,

  Kasılmalar gözlemlenebilir.

  Postmatüre bebeklerde doğumun ilk günlerinde sağlık sorunlarına rastlanmadıysa sonrasında normal sürede doğan bebekler ile arasında fark olma ihtimali düşüktür. Postterm doğumların uzman kişilerce gerçekleştirilmesi gerekir.

  Makaleyi Paylaş

  Gerbera_35 bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.