Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Saç ve Kaş Nezlesi Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

sac_kas_nezlesi.jpg
Saç sağlığı için ciddi bir sorun olan saç ve kaş nezlesi neden olur? Nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir? Saç köklerinde yanma, batma ve...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Saç sağlığı için ciddi bir sorun olan saç ve kaş nezlesi neden olur? Nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir? Saç köklerinde yanma, batma ve dökülmeler ile ortaya çıkan bu durum nasıl engellenir?

  Saç nezlesini isim olarak ilk defa duyuyor olabilirsiniz ancak bir çok kadın hayatının bir döneminde bu sorunu yaşamış olabilir. Saç bakımlarının ihmal edilmesi, saçın toplanma şekline bağlı olarak ortaya çıkan ve büyük oranda koparak dökülmelere neden olan saç nezlesine karşı önlem alınması gerekir. Kış aylarında daha fazla görülen saç ve kaş nezlesi, dökülmeler sonucu saç ve kaş yapınızın bozulmasına neden olabilir.

  sac_nezlesi.jpg

  Saç ve Kaş Nezlesi Neden Olur?

  Saçların bakımının ihmal edilmesi saç nezlesinin en önenmli nedenidir. Yukarıdan sıkı toplanmış saçlar, saç derisinin yağlı kalması sonucunda bakteri üremesi ve hava almaması, uzun saçlı kadınların saçını iyi kurutmadan soğuk havaya çıkması en önemli nedenleridir. Kaş nezlesinin temelinde ise kaş boyalarının iyi bir şekilde çıkarılmaması, kullanılan kalitesiz kaş şekillendirme ürünleri yer alır. Saç ve kaş kökleri zaman içinde gücünü kaybeder ve yoğun bir şekilde dökülmeye başlar.

  Belirtileri Nelerdir?

  Saç köklerinde yanma, ağrı, batma hissi en önemli belirtileri arasında yer alır. Saçını devamlı sıkı bir şekilde toplayan kadınlarda saçın ön kısımlarında açılmalar gözlenebilir. Saçlarınızda gözle görülen yoğun dökülmeler oluşur. Saçlarınızı hareket ettirken ya da elinizle dokunduğunuzda ağrı hissedebilirsiniz. Kaş nezlesinde ise kaş kökleriniz makyaj yaparken ya da boyarken dökülür. Zayıflayan kaş köklerinin tedavi edilmesi zor olabilir.

  Saç ve Kaş Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

  Saçlarınızda bu belirtiler başladıysa saç nezlesi olabilirsiniz. Şiddetli dökülmelerden şikayetçi iseniz doktara başvurabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız bakımlarda değişiklikler yapmalısınız. Saç köklerini güçlendirecek bakımlar uygulayabilirsiniz. Dökülme karşıtı şampuanları deneyebilirsiniz. Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkmayın. Evde saçlarınızı toplamayın, dağınık saç kullanmakta zorlanıyorsanız gevşek bir örgü yapabilirsiniz. Saçlarınızı soğuk havanın ve rüzgarın etkisinden korumak için eşarp ya da şapka kullanabilirsiniz.

  Kaşlarınızın daha sağlıklı olması için kaş güçlendirici hint yağı ve tatlı badem yağı karışımlarını deneyebilirsiniz.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. praying angel
  sürekli yaşadığım sorunların en başında geleni nerdeyse sırf bu yüzden güzelim uzun saçlarımı 3 numaraya vurdum ama yine sonuç aynı hiç bi değişiklik olmadı bakım yapıyorm düzenli yıkıyorum ama haala aynı neden olduğunu anlamıyorum doktora gitmek şart oldu. kaşlarım için tatlı badem yağı aldım inşallah faydasını görürüm.