Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın
 1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Saf Gurme Tuz

gurme_tuz.jpg
Saf Gurme Tuz Nasıl Elde Edilir ? Saf Gurme Tuzun Diğer Tuzlardan Farkı Nedir ? Saf Tuzun sağlığımıza faydaları nelerdir ?
Yazar Puanı:
5/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Kazen
  Neden Doğal Tuz Tüketmeliyiz ?

  Tuz aslında vücudumuzun aynı su gibi ihtiyacı olan bir besindir.

  Bir yanda vücüdumuz için tuzun bu kadar önemi varken diğer yandan sağlık kuruluşları tuzun vücudumuz için tehlikeli bir madde olduğunu söylüyorlar.Burda ciddi bir çelişki gözüküyor.Bu çelişkiyi çözebilmenin tek yolu ise saf tuz kullanmaktır.Burada şunu da özellikle belirtmek isterim ki saf tuz kullanmakla beraber az miktarda tüketmekde önemlidir.Zaten Saf Gurme Tuz keskin ve gerçek bir tuz tadı verdiği için haliyle tuz tüketim miktarımızı azaltıyor.

  Saf tuzun anlamını biraz daha açacak olursak,doğada doğal haliyle bulunan tuzlar %96-97 oranında sodyum-klorür %3-4 oranında diğer mineralleri barındırır.Ama rafine tuzlar rafinasyon işleminden geçerken içindeki tüm mineraller alınır sadece sodyum-klorür kombinasyonu haline dönüşür, böyle olunca gerçek tuz vasfını kaybeder ve vücüdumuz için ihtiyaç olan tuzu almış olamayız.

  Saf tuz hiçbir işlem görmeden doğadan elde edildiği haliyle tüketildiği için gerçek tuz vasıflarına sahip olarak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

  Saf Gurme Tuz kendine has lezzeti ile gerçek tuz tadını vererek yemeklere güzel bir lezzet katar.

  gurme_tuz.jpg

  Saf Gurme Tuz Nasıl Elde Edilir ?


  Saf Gurme Tuzun kaynağı ülkemizde çok az miktarda çıkan daha çok Sivas,Erzincan yörelerinde bulunan tuzlu su çeşmeleridir. Öncelikle bu tuzlu suyun nasıl oluştuğunu ve kaya tuzundan nasıl farklı olduğunu anlatmak isteriz;Dağların çok daha derin kısımlarında aynı kaya tuzu gibi kütleler halinde tuzlar bulunmaktadır buralara direkt olarak girilememekte ve bir maden gibi ulaşılamamaktadır.

  Birde dağların içinde bulunan yer altı suları vardır.Bu sular kendi cazibeleri ile yeryüzüne doğru çıkarken bu tuz kütlelerinin içinden geçerler ve kütle halindeki bu tuzu eritip bünyesine alırlar.Artık o yüce dağların içindeki saf sular tuzlu su haline dönüşmüştür.Bu esnada su kendi minerallerini tuza aktarır ve yeryüzüne çıkarken hareket halinde olduğu için tuzu doğal bir şekilde yıkayarak temizler ve bu şekilde ince bir tuzlu su çeşmesi olarak yer yüzüne ulaşır.

  Bu çeşmeden gelen tuzlu sular yaz döneminde küçük havuzlarda biriktirilir ve güneş ışığında suyu buharlaşırken tuz havuzun dibine çöker.Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamakla birlikte şahsi kanaatimiz olarak şunu da eklemek isteriz ki bu tuzumuz güneş ışığında kristalleşirken güneş ışığının prizmalarınıda içine hapsederek kristalleşmektedir.

  Saf Gurme Tuzun Diğer Tuzlardan Farkı Nedir?

  Saf Gurme Tuz tamamen doğal ve mineralli bir tuzdur.Peki kaya tuzu, himalaya tuzu deniz tuzuda doğal ve mineralli bir tuz iken Saf gurme tuzu bunlardan ayıran özelliği ise kendine has lezzeti ile yemeklere gerçek bir tuz tadı vererek yemeklerde güzel bir lezzet almanızı sağlar.

  Saf Tuzun sağlığımıza faydaları nelerdir?

  Vücudumuzdaki bir çok fonksiyon tuz ile sağlanır beynimizin vücudumuza gönderdiği emirleri taşıyan hücreler bu görevi tuz ile sağlamaktadır.

  Vücudumuzun elektrolit dengesi tuz ile sağlanır.Mesela serumun ham maddesi tuzdur ve serumların ana hedefi vücudumuzdaki elektrolit dengesini sağlamaktır.

  Yine vücudumuzda ödem oluşmasını engelleyen şey tuzdur.

  Tuzun mineral yapısının hemen hemen yarısı sodyumdur, kemiklerimizin sağlamlığı için sodyuma ihtiyaç vardır ve vücudumuzdaki tuzun 4/1'i kemiklerimizde depolanır.

  Tuz anti bakteriyel bir maddedir, bu yüzden vücudumuzda antiseptik görevi görür ve mikropların yaşamasını engeller.

  Solunum yollarını temizleyerek nefes alış verişimizi rahatlatır.Saf tuzların buna benzer bir çok faydasını sayabiliriz.

  Yurt dışındaki bir çok bioenerji uzmanı yaşamın kaynağı olarak su ve tuzu gösterirler.

  Makaleyi Paylaş

  Kircicegi1, fberna ve Nevreste bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. Arzuuu06
  Tuzu pek sevmem yemeklerede az atarım
 2. aykizsu2462
  Bizim eve hiç normal marketlerde satılan tuzlardan girmedi hiç hep kaya tuzu torbayla satın alınır elenir ayıklanır cam şişelere konur kullanırdık öyle. şimdi marketlerde küçük şişelerde dünyanın parasına satıyorlar . biz şimdi bile hala kaya tuzu kullanıyoruz.
 3. aysehnf
  Tuz tartışmalarının ortasında kaldık kendimizce tuz kullanmamayı düşündük ama ne mümkün yemeklerde çok arıyoruz.En kısa zamanda tavsiyenizi uygulamaya çalışayım. Teşekkürler...
   Aylineda bunu beğendi.
 4. Aylineda
  Merhaba;Saf Gurme Tuzdan satın aldım ve gerçekten harika bir tuz.Hem doğallığı hem de tadı mükemmel. Yemeklere harika bir tad veriyor
  Zaten İnstagramdaki bir çok yemek tarifi fenomenide bu tuzu kullanıyor ve tavsiye ediyor.Beni bu tuzla tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim.Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim....
 5. Aylineda
  Selam. Sanırım geçen gün Onkoloji uzmanı Dr. Yavuz Dizdar'ın bahsettiği tuz Saf Gurme Tuz. Çünkü Yavuz Dizdar'ın bahsettiği oluşum şekli ile, saf gurme tuzun oluşum şekli aynı
 6. Kazen
  Kişisel fikrim hiç bir tuzun faydası maalesef bulunmamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan tuzu zaten bir çok besin maddesinden alıyoruz. Lakin yemeklerde vb kullanımlarda bu tuzu kullanmak faydalı olabilir.
   Hannaz bunu beğendi.
  1. Aylineda
   Teşekkür ederim bu markayı inceliyecem muhakkak
  2. Aylineda
   Merhaba;Saf Gurme Tuzdan satın aldım ve gerçekten harika bir tuz.Hem doğallığı hem de tadı mükemmel. Yemeklere harika bir tad veriyor
   Zaten İnstagramdaki bir çok yemek tarifi fenomenide bu tuzu kullanıyor ve tavsiye ediyor.Beni bu tuzla tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim.Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim....
  3. Aylineda
   Bence bu Saf Gurme Tuz markası hakkında da bir ürün inceleme etkinliği yapalım, son zamanlarda tuz çok gündem konusu oldu. İlgi çekecektir muhakkak
   aysehnf bunu beğendi.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.