Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sıcak Havalarda Kalp Sağlığınızı Koruyun

sicak_hava_kalp.jpg
Yüksek sıcaklık vücudu yorabilir. Sıcak havalarda kalp sağlığınızı koruyun. Sizin için yaz aylarında dikkat etmeniz gereken birkaç öneri hazırladık.
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Sıcak havalarda artan vücut sıcaklığı kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Bu dönemde kendinizi güneşten korumanın yanı sıra günlük hayatınızda da değişiklikler yapmanız gerekir. Kalp sağlığını koruyabilmek için su tüketimi ve beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

  Tuz Tüketimi

  Yüksek tuz oranına sahip yemeklerden uzak durmanız kalp sağlınız açısından önemlidir. Günlük almanız gerekenden fazla alınan tuz kalp damar ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Tansiyon şikayeti olan kişilerin hassas olması gereken bir konudur.

  Kahve ve Çay Tüketimi

  Fazla kafein alımı çarpıntılara neden olacaktır. Bu durumdan korunabilmek için günde 2 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Çay tüketimini sınırlandırın.

  Soğuk Duş Almak

  Sıcakların etkisini vücudunuzdan atmak için soğuk duş almak başka rahatsızlıklara neden olabilir. Hava sıcak dahi olsa çok soğuk su ile duş almak sonrasında sıcak havaya çıkmak nezle gibi sorunlara neden olabilir. Damarların büzülmesine neden olarak kalp krizine kadar gidebilen sorunlara yol açar.

  Az ya da Çok Fazla Su Tüketimi

  Su tüketimi sıcaklarla kan akışınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Az ya da fazla su tüketimi vücudun dengesini bozacaktır. Günde ortalama 2.5-3 lt arasında tüketmek ideal olandır.

  Sıcak Havada Yapılan Egzersizler

  Egzersiz yapmak kalp sağlığınızın korunmasında önemlidir ancak sıcak havalarda kalbi yorabilir. Havalandırması iyi bir spor salonunda ya da havanın serinlediği saatlerde dışarıda egzersiz yapmalısınız.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!