Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Somatizasyon Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Somatizasyon.png
Şiddetli ağrı, baş dönmesi gibi nedenlerle doktora gidiyorsunuz ancak bir neden bulunamıyorsa sizin için bir yazı hazırladık. Somatizasyon...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Somatizasyon, ruhsal sıkıntıların ve rahatsızlıkların fiziksel belirtiler vermesidir. Hasta bu belirtileri gerçekten hisseder. Kişinin yaşadığı psikolojik zorlukların bedende farklı yansımalar olarak ortaya çıkmasıdır. Kişiler hayatından memnun olmaz.

  Somatizasyonun genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkma ihtimali fazladır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Dönemsel olduğu gibi uzun yıllar devam edebilir.

  Somatizasyon Belirtileri

  Mide bulantısı,

  Karında şişkinlik hissi,

  Denge bozukluğu,

  Duyu kaybı,

  Ses kısılması,

  Geçici körlük,

  Kusma,

  Cinsel isteksizlik,

  Şiddetli baş ağrısı,

  Somatizasyon Nasıl Tedavi Edilir?


  Hastaların fiziksel kökenli rahatsızlığı olmadığı anlaşıldıktan sonra psikolojik boyutu araştırılmaya başlanır. Hastalığın temelinde hangi sorunların olduğunun saptanması gerekir. Uzun süreli bir tedavi süreci vardır. Kişinin kendisini ifade edebilmesi ve sorunlarını konuşabiliyor olması sağlanmalıdır. İlaç tedavisi kullanılabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!