Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sperm Mıknatısı Nedir? Faydaları ve Testi

sperm_miktanisi_faydalari_testi_tup_bebek_tedavisi.jpg
Sperm mıknatısı nedir? Spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini ölçen testtir. Tüp bebek tedavisinde yardımcı bir test. Sperm mıknatısı faydaları ve...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
4.33333/5,
 1. Editor
  Sperm mıknatısı nedir? Spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini ölçen testtir. Tüp bebek tedavisinde yardımcı bir test. Sperm mıknatısı faydaları ve sperm mıknatısı yöntemi nasıl uygulanır? sorularına makalemizde yer vereceğiz.

  Hyaluronan adı verilen yüksek molekül ağırlıklı bir madde kadınların yumurta hücrelerinin etrafında çevrilidir. Bu madde spermlerin yumurtayı döllemesini önemli ölçüde etkiler. Sperm mıknatısı testi ile erkekten alınan sperm örneği incelenip hyaluronan maddesine bağlanabilen sperm miktarını tespit etmektir. Ve bu tespit edilen sonuç ile sperm kalitesinin doğurganlık üzerindeki etkisini tespit etmeye yardımcıdır.


  Sperm Mıknatısı Yöntemi Nasıl Uygulanır?

  İlk olarak erkekten meni örneği alınır. Hazır bir HBA (sperm mıknatısı testi) kitindeki cam kesitin üzerine koyulur. 20 dakika beklenir. HBA kitinde bulunan hyaluronan maddesine tutunan veya tutunamayan sperm hücresine bakılarak test edilir. Dölleme yeteneği çok olan spermler HBA skorunu belirler.

  sperm_miknatisi_nedir_faydalari_nelerdir_testi.jpg

  Sperm Mıknatısının Faydaları Nelerdir?

  Sperm mıknatısı testi öncelikle sperm kalitesini belirmeyi kolaylaştırır. Döllenme ihtimalini tahmin etmek için gerekli bilgileri sağlar. Özellikle bir kaç kez denenmiş tüp bebek tedavisi ve gebelik şansı yakalayamamış çiftlere uygulandığında kısırlığa neden olan sorunu daha iyi analiz edilmesini sağlar. Sperm mıknatısı ile yavaş ve şekil bozukluğuna sahip spermler ayırt edilerek sağlıklı yapıda spermler ile yumurta döllenmesi sağlanabilir. Tüp bebek başarısızlıklarında büyük oranda embriyo aşamasında gerçekleşir. Bu nedenle kaliteli ve sağlıklı spermler tespit edilerek embriyo aşamasında kolaylık sağlamaktadır. Bu yardımcı yöntemi tüp bebek tedavisindeki uzmanınıza danışmaktan çekinmeyin.

  Tüp Bebek Özel Bölüm İçin Tıklayın !

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!